Reklama
 
33.jpg

1995/33

Koupit vydání
32.jpg Vydání 7.–14. 8. 1995 34.jpg Vydání 21.–28. 8. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Fotografův český deník Josef Moucha Do amerického exilu odešel Jan Lukas s celou rodinou v půli let šedesátých. Předtím ještě stihl dokončit obrazovou encyklopedii o uvádění socialismu, zřízení našim tradicím tak vzdáleného, do českých zemí. Význam oslovení Robert Krumphanzl Přesně třicet let po smrti Martina Bubera (8.2.1878 ve Vídni - 13.6.1965 v Jeruzalémě) se do rukou českého čtenáře dostává první monografická studie o tomto významném židovském mysliteli.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Hořká příchuť otroctví Jaroslav Formánek Pravda je, že Čínská lidová republika prodělala za posledních patnáct let důležité reformy v hospodářství, které ji řadí k ekonomicky silným a rychle se rozvíjejícím státům světa. Bohem je okresní náčelník Michal Novotný „Do Nachičevaně?" divil se policista střežící ázerbájdžánské velvyslanectví v Ankaře. "Tam přece nic není." - "Z Čech?" divil se policista na nachičevaňském ministerstvu vnitra. "Čechy by sem přece vůbec neměli pouštět.” Co by řekl Konfucius Marek Loužek Když se v médiích máchala aféra poslance parlamentu Petra Čermáka, kterému firma Helbig bezplatně zapůjčila mercedes, snesla se na jeho hlavu smršť pochopitelné kritiky.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Anonymní výhrůžky bombovým atentátem narušily tradiční pouť a diskotéku v Chrudimi. Z přízemí do sklepa domažlického pivovaru se propadla nádrž s dvěma tisíci litry piva. Kabinet schválil Zprávu o stavu českého zemědělství.
Rozhovory
Nejhorší je zlo, které vypadá jako dobro Olga Nytrová Profesor LADISLAV HEJDÁNEK (* 1927 v Praze) studoval původně matematiku, pak přešel na Filozofickou fakultu UK; studia dokončil roce 1952 disertací o ontologických předpokladech pojetí pravdy.
Civilizace
Duhoví lidé léčí Matku Zemi Jan Macháček Pohoří skončilo jako mnoho jiných vesnic v pohraničí: kdysi tu byla sklářská huť, hamr, lihovar, spousta domů. Dnes tu je kostel bez oken a podlahy, tři polorozpadlé baráky, rozmlácený hřbitov. Kolem ale zůstala nádherná, téměř nedotčená příroda: krásné louky, lesy.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
Kopaná s miliony Jindřich Šídlo, Jaroslav Spurný Televizní přenos posledního zápasu naší reprezentace s Holandskem sledovaly na TV NOVA podle průzkumů zhruba čtyři miliony diváků. To je dvakrát víc, než kolik čítá dnešní voličská základna nejsilnější politické strany ODS.
Ekonomika
Zlínský precedens Petr Třešňák Valná hromada akciové společnosti Stavební podnik Zlín se na květnovém zasedání rozhodla snížit své základní jmění a nařídila drobným akcionářům z kuponové privatizace povinný odprodej akcií majoritnímu vlastníkovi podniku, firmě Manag. Zlatá horečka v Mokrsku Petr Třešňák Ačkoli zatím neexistuje žádný konkrétní projekt těžby zlata u obce Mokrsko, myšlenka zlatého dolu poblíž Slapské přehrady a přírodní rezervace se Ministerstvu životního prostředí ani ekologickým sdružením už dlouho nelíbí.
Komentáře
Zelený civilista Holáň Jaroslav Spurný, Vladimír Mlynář Jen minimální pozornost věnovala tuzemská média nedávné návštěvě ministryně vojenských vzdušných sil USA Sheil Vidnallové. Rozbroj v balkánské kuchyni Teodor Marjanovič Už vrabci na střeše si povídají o tom, že v zákulisí hladkého dobytí Krajiny bude "kauf" mezi Záhřebem a Bělehradem. Proč Miloševič nepřispěchal na pomoc a nedal armádě srbsko-černohorské Jugoslávie povel k úderu? Ani vodu, ani oheň Richard Glazar Ve starých dobách měli instituci, které po latinsku říkali aquae et ignis interdictio - provinilci nesmělo být podáno ani vody, ani ohně. Byla to klatba vyslovená světským či duchovním mocipánem. Ve třetím světě Jan Macháček Minulý týden, několik dnů před valnou hromadou akcionářů Telecomu, učinily Fond národního majetku a Ministerstvo hospodářství zajímavé rozhodnutí.
Domov
Tajná služba pláče na špatném hrobě Martin Kontra Během posledního půl roku se na domácí společenské scéně objevil nový jev: rostoucí láska úředníků k obraně vlasti, jejíž bezpečnost je údajně podrývána neodpovědným vztahem tisku k utajovaným informacím. Socialismus s křesťanskou tváří Marek Švehla Česká republika je podle počtu věřících nejvíce ateistickou zemí v Evropě, naše největší politické strany však přesto mají o křesťanské voliče značný zájem. Po ODS, která "spolkla" Pilipovy křesťanské demokraty, otevřeli věřícím svou náruč i opoziční sociální demokraté. Když v SPT Telecom nejedí a nespí Martin Kontra Naděje, že se vstupem zahraničního kapitálu do českých telekomunikací zmizí z SPT Telecom arogance a ignorování zákazníků, patří zřejmě opět budoucnosti. Celý minulý týden se o tom přesvědčovaly téměř dva tisíce majitelů telefonů v centru Prahy. Komunistický ráj na Orlíku Tomáš Němeček V hlubokých lesích na břehu Orlické přehrady je ukryt pozemek, o který se zajímaly všechny polistopadové bezpečnostní složky včetně BIS a ekonomické kontrarozvědky.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte