Reklama
 
34.jpg

1995/34

Koupit vydání
33.jpg Vydání 14.–21. 8. 1995 35.jpg Vydání 28. 8. – 4. 9. 1995
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Hamburští celníci zadrželi v zásilce kolumbijského ovoce sedm tun marihuany pro český trh. Vláda zvýšila platy učitelů a železničářů. Spisovatel Arnošt Lustig (69) se stal novým šéfredaktorem časopisu Playboy.
Kultura
Rajská zahrada choromyslných Tereza Brdečková Ivan Vojnár (* 1942) patří od začátku osmdesátých let k nejvyhledávanějším dokumentárním kameramanům. Pracoval v Bratislavě s Ivanem Balaďou, v Praze s Drahomírou Vihanovou, Helenou Třeštíkovou, Jaromilem Jirešem. Vřava kolem Goncourta Klára Notarová Svým komerčním a společenským dopadem se Goncourtově ceně nevyrovná žádná z jiných francouzských literárních cen (např. Prix Femina s výlučně ženskou porotou, Prix Médicis, Prix Interallié nebo prestižní Prix Renaudot).
Zahraničí
Ženská práva jsou lidská práva Filip Pospíšil Za čtrnáct dnů, 4. září, bude v Pekingu zahájena Konference OSN o ženách. Koná se pod heslem "Rovnoprávnost do roku 2000" a k jejím tématům mají patřit právo žen na mír, rozvoj, rovnoprávnost a další sociální, ekonomická a kulturní práva. Jak daleko je k pádu Saddáma Vladimír Janecký Zeť iráckého prezidenta Saddáma Husajna, generál Husajn Kámil Madžíd, jenž byl ministrem vojenského průmyslu, uprchl do Jordánska. Jeho útěk otřásl stabilitou bagdádského režimu. Schimanski z Drážďan Vladimír Rajdl Svobodný stát Sasko, jak zní úřední název nové spolkové země v našem severním sousedství, je v lidovém folklóru zachycen jako kraj, kde se prý rodí nejhezčí děvčata.
Domov
Obchodní sňatek liberálních trpaslíků Marek Švehla Ve čtvrtek odpoledne zaplnil shluk čekajících novinářů úzkou uličku před pražským hostincem U Zlatého soudku. Pozoruhodná politická událost domácí politické scény mohla začít: poprvé se oficálně sešli šéf Svobodných demokratů Jiří Dientsbier a předseda Liberální strany národně sociální Vavřinec Bodenlos. Konec neseriózních lékařů v Čechách Martin Kontra Černé vize některých českých doktorů se podle všeho začaly naplňovat: představy, že ti méně výkonní a nedůvěryhodní by měli odejít z praxe, dostaly během letošního léta konkrétní podobu. Osobní selhání za čtyřiadvacet milionů Jindřich Šídlo Ředitel bezpečnostní služby Fénix International Michal Bavšenkov má v posledních dnech nezáviděníhodný úkol: vysvětlit, že jeho agentura chce opravdu zákazníkům majetek hlídat, nikoli krást. Bratři beze zbraně Jindřich Šídlo Pověst České republiky coby země úzkostlivě dodržující lidská práva může v nejbližších dnech utrpět šrám. Renomovaná celosvětová organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) by totiž údajně měla v blízké době oznámit, zda se na jejím seznamu "vězňů svědomí" neocitnou po šesti letech opět čeští občané.
Civilizace
Na útěku Respekt Když jsme dosáhli nejzažšího lesního výběžku, shledali jsme, že nemůžeme ani o metr dál. Pole před námi se hemžilo policií. Uzavřeli nám cestu do velikého souvislého lesního komplexu. Zdálo se, že "poslední bitva vzplála".
Rozhovory
Prestiž vám slušný život nezajistí Petr Holub MUDr. DAVID RATH (30) vystudoval lékařskou fakultu Karlovy univerzity, poté působil jako internista v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze-Krči a v pražské Všeobecné nemocnici.
Ekonomika
Hledá se „skokové řešení” Jan Macháček Po poradě ekonomických ministrů, která se konala před dvěma týdny, vyhlásil Václav Klaus za jeden z předních úkolů současné vlády privatizovat rychleji, a to i podniky o nichž v tomto směru nebylo ještě tak docela rozhodnuto. Naděje nad burzou Martin Kotula Český kapitálový trh za poslední dva týdny nepodlehl letnímu lenošení. Průměrné objemy obchodů na centrálním trhu pražské burzy sice neopustily pásmo skromných 61 milionů korun za seanci, podstatnější je však pohled na hlavní burzovní index PX 50.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
A se mnou přijde zákon Jaroslav Spurný Pokud se někdo dopustí vraždy nebo jiného bezpráví, měl by být dopaden a potrestán. Tato věta je samozřejmostí v každé slušné zemi (moderněji řečeno: v právním státě). Postkomunistické společnosti - které se o návrat práva snaží - ale zaznamenaly na své cestě podivnou zkušenost.
Komentáře
Neohrožení demokraté si hrají na diskusi Richard Štencl Delší dobu vznikal na naší politické scéně dojem, že fenomén sládkovců je na ústupu. Letošní prázdniny ovšem ukázaly, že to byl vskutku jen dojem. Mikuláš pro železničáře, učitele a doktory Petr Holub Když premiér Klaus ve středu slíbil peníze učitelům, železničářům, a dokonce i zadluženým nemocnicím, na první pohled tím ukončil mzdové spory, které hrozily ještě v červnu přerůst v dosud nevídané sociální bouře. Premiér dostal nápad Jan Macháček Před dvěma týdny, po pravidelné poradě ekonomických ministrů, oznámil Václav Klaus vládní úmysl zprivatizovat i podíly ve firmách, které podle některých komentátorů tvoří "pilíře domácí ekonomiky." Bezradnost po sedmadvaceti letech Bohumil Doležal Vášnivé diskuse, které se v našich médiích rozpoutaly kolem obvinění vedoucích funkcionářů KSČ z vlastizrady, by si zasloužily vhodnější období, než je okurková sezona. Spor je o věci zcela zásadní, které svým významem přesahují konkrétní případ, o němž je řeč.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte