Reklama
 
35.jpg

1995/35

Koupit vydání
34.jpg Vydání 21.–28. 8. 1995 36.jpg Vydání 4.–11. 9. 1995
Zahraničí
Dědictví turecké hrozby Jan Šturz Nedávné dobytí Krajiny obrátilo pozornost k historii srbských menšin v Chorvatsku. Jejich vznik úzce souvisí s dějinami rakouské Vojenské hranice. (Ta se v době své existence také nazývala "Krajinou" - v srbochorvatštině znamená toto slovo asi tolik co naše "pohraničí".) Lekce posledních týdnů Tomáš Kulka V pátek 11. srpna byla na zvláštním zasedání vlády přijata izraelsko-palestinská dohoda o stažení izraelských jednotek z dalších území Západního břehu Jordánu a o předání těchto areálů do palestinské samosprávy. Etnické šachy Filip Tesař Srpnová chorvatská ofenzíva proti území tzv. Krajiny měla za následek exodus místního srbského obyvatelstva obrovských rozměrů. Představitelé Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky tuto situaci označili za "největší humanitární katastrofu od začátku války v bývalé Jugoslávii". Krajina po Bouři Robert Novotný V Kninu, centru krajinských Srbů, se o chorvatské operaci "Bouře" dozvěděli nejdříve v kasárnách UNPROFOR - půl hodiny před jejím zahájením, tedy v pátek 4. srpna v půl páté ráno. Okamžitě byl vyhlášen poplach a vojáci se stáhli do připravených krytů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Nastaly deště. Václav Havel dal milost Martě Chadimové. Na chrámu svatého Víta byla instalována ochrana proti bleskům. Aero Vodochody neuspělo v soutěži o dodávku cvičných letounů pro australské vojenské letectvo.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Rozhovory
Zeman do vlády nepatří Vladimír Mlynář JUDr. MARIÁN ČALFA (49) pochází z Trebišova, od roku 1964, kdy začal studovat na pražské právnické fakultě, však žije v Praze. V letech 1972-87 se postupně vypracoval z řadového úředníka na vedoucího legislativního odboru vlády ČSSR, o rok později se stal ministrem odpovědným za legislativu a sport.
Kultura
Místa s tajemstvím Viktor Šlajchrt Daniela Hodrová Fričovy texty Viktor Šlajchrt Albert Vojtěch Frič
Literatura
Místa s tajemstvím Viktor Šlajchrt Daniela Hodrová Fričovy texty Viktor Šlajchrt Albert Vojtěch Frič
Ekonomika
Dolar na vzestupu Jan Macháček Patnáctého srpna se centrální banky USA, Japonska a Německa, tedy správci tří nejdůležitějších světových měn, dohodly na společných krocích, které měly posílit a akcelerovat vzestup kurzu amerického dolaru vůči německé marce a japonskému jenu. Více na kulturu, silnice a bydlení Martin Kontra V úterý projedná porada ekonomických ministrů jeden z nejdůležitějších materiálů, kterým se bude vláda ještě před volbami zabývat - návrh státního rozpočtu pro příští rok.
Civilizace
Bude nás málo a budeme stárnout Tomáš Kučera, Boris Burcin V roce 1994 došlo v českých zemích k jevu, s kterým demografové nepočítali ani v nejodvážnějších představách: poprvé od konce I. světové války tu byl zaznamenán nižší počet narozených (106 tisíc dětí) než zemřelých (116 tisíc osob).
Domov
Rychlá práce prezidentových mužů Tomáš Němeček Když pražský soudce Michal Hodoušek podepsal v pátek 18. srpna příkaz k další vazbě Marty Chadimové, způsobil tím nevědomky nečekaný obrat v celém případu. Zpráva o týrání zvířat Marek Švehla Uspokojení na oficiálních místech: tato věta nejlépe vystihuje obsah zprávy nazvané Program ochrany zvířat v roce 1994. Vydala ji v srpnu Státní veterinární správa, která provedla za dva roky čtyři tisíce šetření. Soutěž o tank za třináct miliard Jaroslav Spurný V soutěži o třináct miliard korun na modernizaci tanku T-72 se od začátku čekal nelítostný souboj a zbrojaři očekávání nezklamali. Zakázka je tak velká, že představuje lákavé sousto i pro největší světové výrobce. Koukalovo ticho Petr Zídek Rada pražského magistrátu v současné době jedná o projektu tunelu pod Příkopy. Podzemní stavba by měla obsáhnout dvouproudovou vozovku s vjezdem a výjezdem poblíž Obecního domu a s otočkou Na Můstku.
Téma
Pod vlajkou svobodného Slovenska Petr Holub O balkánských poměrech u našich východních sousedů informují s monotónní pravidelností všechny české sdělovací prostředky.
Komentáře
Světla české byrokracie Richard Štencl Většina českých domácností už zřejmě obdržela materiál, ve kterém Ministerstvo práce a sociálních věcí podrobně informuje občany o nově přijatém zákonu o sociální podpoře. Tedy o tom, za jakých podmínek mají nárok na sociální dávky a jak postupovat při jeho uplatnění. Nejvyšší hradní soud Vladimír Mlynář Když na jaře letošního roku rozhořčil veřejnost postup soudů v případu sochaře Pavla Opočenského, zůstal prezident Havel k volání po milosti hluchý. "Počkám na rozhodnutí odvolacího soudu," řekl tehdy. Jak rozdělit minulost Zbyněk Petráček Minulé týdny opět zviditelnily dvě známé věci v česko-německých vztazích. Za prvé: bylo by dobré, aby chystaná deklarace parlamentů o tom, že právními a politickými aspekty minulosti se už zabývat nebudeme, byla vypracována a schválena pokud možno ještě letos. Někdo musí z kola ven Jan Macháček Celá řada občanů, a bohužel i našich politiků, se domnívá, že hlavní překážkou našeho rychlého vstupu do Evropské unie je celková nepřipravenost naší ekonomiky a legislativy. Jiní sebevědomě říkají, že rozšíření EU směrem na východ již dávno není otázkou zda, ale kdy.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte