Reklama
 
36.jpg

1995/36

Koupit vydání
35.jpg Vydání 28. 8. – 4. 9. 1995 37.jpg Vydání 11.–18. 9. 1995
Kultura
Čarovná moc soutěžení Jiří Gebert Rozumí se samo sebou, že na významný projekt by měla být vypsána architektonická soutěž. Je to přece ten nejlepší způsob výběru. Smrt, dívka a ti druzí Tereza Brdečková Kdesi v Latinské Americe krátce po pádu fašistické diktatury čeká asi pětatřicetiletá Paulina Escobarová, až se její manžel právník vrátí ze schůzky s prezidentem. Z rádia slyší ve zprávách, že přijal místo předsedy komise pro vyšetřování zločinů minulého režimu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Odletěli čápi. V Libeňském zámečku se oženil starší syn Václava Klause Václav Klaus (26). Podle meteorologů skončilo léto. Prezident Václav Havel a ministr zahraničí Josef Zieleniec podpořili letecké útoky NATO proti bosenským Srbům.
Téma
Český lékostroj Zoja Franklová Nikoli pacienti, ale peníze hýbou zdravotnictvím. A z těch se stále větší sumy utrácejí za léky. Proti šesti miliardám vynaloženým v roce 1989 překročily náklady na léčiva v minulém roce částku 21 miliard korun. To je více než čtvrtina celkové útraty českého zdravotnictví.
Domov
Dobře placení odboráři Tomáš Němeček Ještě donedávna byl Vladimír Petrus pouze odborářem na odpočinku. Avšak postupy a chování vůdců Českomoravské komory odborových svazů rozčilily tohoto bývalého šéfa federální centrály natolik, že se hodlá svému nástupci Richardu Falbrovi vzepřít. Nůž proti noži Martin Kontra Zdá se, že po českých lékařích nenechají na úřadu Luďka Rubáše suchou nitku ani pacienti. Doslova to platí minimálně pro zástup brněnských žen, které od letošního dubna marně čekají se svými potížemi na zákrok u proslulého místního gynekologa Jiřího Kepáka. Ústa plná sazí Jindřich Šídlo Po více jak osmi měsících vyšetřování je téměř jisté, že způsob, jakým se Občanská demokratická aliance vyrovnala se svým dvaapadesátimilionovým dluhem u zkrachovalé Kreditní a průmyslové banky, neodporoval zákonům. Nepotvrdím, ani nevyvrátím Marek Švehla "Židovská svině...". Údajně právě těmito dvěma slovy před třemi týdny na stranickém mítinku v Podsedicích vyvrcholila několikaměsíční nevraživost mezi dvěma vrcholnými představiteli sociální demokracie: poslancem Jozefem Wagnerem a místopředsedou Václavem Grulichem.
Zahraničí
Léto v nervním velkoměstě Jaroslav Formánek V bludišti chodeb největší křižovatky pařížského metra Chatelet - Les Halles postává každé úterý a pátek slepý kytarista Remi s výmluvně otevřeným futrálem. Na otázku, není-li to teď příliš riskantní, odpoví chraplavým hlasem pouličního zpěváka: "Kdo by měl zájem na životě slepce?" Ve jménu osvíceného vládce Ladislav Kryzánek, Viliam Buchert Demokracie, tvrdí sebevědomí východoasijští vůdci, náleží k hodnotovému systému Západu, který je asijské kultuře cizí. Oslněni hospodářským růstem, favorizují specifickou "asijskou cestu", pro niž je příznačný ekonomický pragmatismus, vlažný vztah k lidským právům a pozoruhodná tolerance k autoritářským režimům. Kouřové signály Tomáš Klvaňa, Zbyněk Petráček Při loňském kongresovém slyšení se ve Sněmovně reprezentantů odehrála dramatická scéna. Před pěti šéfy největších tabákových firem stanul asi sedmiletý chlapec. S dechem těžkého astmatika četl do tváří, zakalených bojem o miliardy dolarů, dopis o své nemoci.
Ekonomika
Čeká se veselý podzim Ondřej Vojtěch Kurzy nejdůležitějších podniků na pražské burze stouply během uplynulých čtrnácti dnů v průměru o 4 %. Mírné oživení, které začalo v červenci, tak nabírá stále větší obrátky. Neuvěřitelná šňůra třinácti nárůstů v řadě odstartovala 10. srpna. Hořká pilulka pro Škodovku Jan Ferenc Jen pár týdnů poté, co Škoda Mladá Boleslav, největší výrobce osobních automobilů v České republice, zvýšila ceny svého letošního modelu Felicia, musela spolknout dvě hořké pilulky.
Komentáře
Vláda zahájila předvolební školní rok Petr Holub Kdo z učitelů neutekl ze svého místa ve škole, ten se má nač těšit. Premiér Klaus totiž minulé úterý jasně oznámil, že vzdělávací resort bude v příštím roce prominentní položkou státního rozpočtu a že hned vedle bezpečnosti ho čeká největší finanční vzestup. Horká kamna Jan Macháček V souvislosti s oznámením vlády o připravovaných velkých investicích do infrastruktury se předminulý týden znovu začalo mluvit o nebezpečí zneužívání důvěrných informací - tzv. insider trading - na našem trhu s cennými papíry. Jako před Pouštní bouří Filip Tesař Po více než třech letech války v Bosně a Hercegovině jsme svědky nevídané situace: představitelé velmocí, generální tajemník OSN i míroví vyjednavači, kteří dříve neúnavně tvrdili, že vojenská akce nemůže k vyřešení situace přispět, náhle v dojemné shodě tvrdí, že k vyřešení může vést právě jen vojenská akce. Neurotické řešení Bohumil Doležal Česko-německé kontakty ohledně chystané společné deklarace jsou u nás provázeny politickou neurózou, která se stále prohlubuje. Sama věc, o niž jde, tak ztrácí postupně jasné obrysy.
Rozhovory
Největším problémem jsou úředníci Vladimír Mlynář, Petr Holub RNDr. JAN KOUKAL, CSc., (44) pochází z Brna. Po studiích na Matematicko-fyzikální fakultě UK (obor teoretická fyzika) pracoval ve Fyzikálním ústavu ČSAV. V roce 1990 se stal poslancem pražského zastupitelstva, o tři roky později byl zvolen pražským primátorem.
Civilizace
Jak potlačit touhu Jan Macháček Na světě dnes žije více než 114 milionů dívek a dospělých žen, které byly rituálně zbaveny nejcitlivějších částí svého pohlavního ústrojí. Rituálu se ročně podrobí asi dva miliony dívek (6 000 denně) ve čtyřiceti zemí světa, převážně v Africe.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte