Reklama
 
37.jpg

1995/37

Koupit vydání
36.jpg Vydání 4.–11. 9. 1995 38.jpg Vydání 18.–24. 9. 1995
Přílohy
Jak může vypadat mír Zbyněk Petráček Příloha k Měsíci Bosny a Hercegoviny v České Republice. Napříč dvacátým stoletím Teodor Marjanovič Příloha k Měsíci Bosny a Hercegoviny v České Republice. Unést pravdu a kráčet dále Jan Urban Příloha k Měsíci Bosny a Hercegoviny v České Republice. Od velkých po malé ryby Filip Tesař Příloha k Měsíci Bosny a Hercegoviny v České Republice. Vzkázání ze dna noci Viktor Šlajchrt Příloha k Měsíci Bosny a Hercegoviny v České Republice.
Civilizace
Sloní noha z Černobylu Jaroslav Spurný, Zdeněk Chmel Ze všech jaderných velmocí dnes provádějí občas zkoušky s jaderným výbuchem jen Francie a Čína a každý z pokusů provázejí protesty světové veřejnosti. Značně hlasité, jak je tomu právě v případě Francie, či o poznání mírnější, jak tomu bylo zcela nedávno v případě druhé země.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Zemřel Václav Neumann. Do školy nastoupilo 128 tisíc prvňáčků. Vláda oznámila dvojnásobné zvýšení cen elektrické energie. Na severní Moravě se přemnožili hraboši. Premiér Václav Klaus slavnostně otevřel novou továrnu na cigarety v Kutné Hoře.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Zahraničí
V kolébce Solidarity Maciej Szymanowski Gdaňsk, kolébka Solidarity - odborového svazu a současně společenského hnutí, jež vzbudilo obdiv a uznání v celém světě. Právě tady se v srpnu 1980 podařilo překonat atomizaci společnosti, typickou pro komunistický systém. Spolkový kříž s bavorským krucifixem Vladimír Rajdl Němečtí pacifisté, poučeni válečnými choutkami moderní doby, snili po celé 20. století krásný sen: představ si, venku zuří válka a nikdo nejde ven. Mezi snem a skutečností Nataša Dudinská Jeruzalém právě zahájil oslavy svého třítisíciletého výročí, které budou probíhat celý rok. Jeruzalém je ovšem také městem symbolů tří náboženství. Proto se v něm koncem srpna konalo setkání významných představitelů židovství, křesťanství a islámu. Haider touží po moci Robert Schuster Zasadí-li sedlák strom, smí ho taky porazit, praví korutanské přísloví. Není náhodou, že ho v uplynulých týdnech rakouští novináři připomněli v souvislosti s nejnovějšími záměry Jörga Haidera, předsedy Svobodných.
Kultura
Dirigent v těžkých časech Petar Zapletal Špičkoví umělci - bez rozdílu oborů - mívají jen málokdy přímočaře jednoduché osudy. Zřídkakdy směřuje jejich hvězda strmě vzhůru, aniž by tu a tam zavadila o lidskou malost nebo závist. Posttotalitní blues s happy-endem Jiří Ševčík, Jana Ševčíková Od roku 1989 proběhla řada českých výstav v Evropě i v Americe, na kterých jsme chtěli ukázat naše umění, a zároveň je zapojit do světových souvislostí. Optimismus, že máme klíče od všech dveří v ruce, se však ponenáhlu vytrácel.
Ekonomika
Liška jen pro silné Petr Pauliš Slogany "S liškou spoří, kdo může, protože si pomůže" a "Na těchto základech můžete stavět" zná snad každý. Staly se synonymem stavebního spoření, které má pomoci řešit bytové potřeby obyvatelstva. Podraz s přímotopy Martin Kontra, Petr Holub Září by mělo rozhodnout souboj ministrů Dlouhého a Kočárníka o cenu elektrické energie v domácnostech. Ministr průmyslu upozorňuje na "strmě rostoucí" křivku spotřeby elektřiny a doporučuje snížit státní dotace, ministr financí k tomu nevidí důvod.
Domov
Skandál Ježek- Krčmář stále bez výsledku Martin Kontra Bývalému ministrovi privatizace Tomáši Ježkovi pomalu vyrůstá jeden nepříjemný pomník. Loni v březnu ještě jako šéf Fondu národního majetku obvinil svého podřízeného Milana Krčmáře, že při rozprodeji zbytkových akcií z 1. vlny kuponové privatizace zvýhodnil jednu z nakupujících společností. Zemětřesení v harvardských fondech Tomáš Němeček Ještě před nedávnem patřil Pavel Trávníček k nejbližším spolupracovníkům Viktora Koženého. Když se však letos 21. srpna vrátil po dovolené do práce, zjistil, že jeho kancelář v Harvard Capital & Consulting je zapečetěná a nemá do ní přístup. Svépomocí do parlamentního křesla Marek Švehla Celý milion korun chce úspěšný byznysman Jan Suchánek (47) obětovat příští rok na reklamní kampaň, která by občanům vysvětlila, že právě on bude jejich nejlepším zástupcem v budoucím parlamentu. Americké obavy ze špionů v Čechách Jaroslav Spurný Kdybychom chtěli od USA koupit hned zítra nabízené stíhačky F 18, nebylo by možné obchod uzavřít. Návrh česko-americké dohody "o opatřeních k ochraně utajovaných vojenských informací" totiž naše vláda schválila teprve před deseti dny a podpis konečného textu se očekává někdy letos v prosinci.
Komentáře
Předvolební důchodová deklarace Jan Macháček Prohlášení předsedy sociálních demokratů, že v případě volebního vítězství zruší zákon o postupném zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu, vypadá na první pohled jako klasické zemanovské plácnutí do vody. Hrobové ticho v sekretariátu Ivan Lamper Rána, kterou poslanec Jozef Wagner srazil k zemi svého stranického kolegu Václava Grulicha, zřejmě sociálním demokratům zkomplikuje život více, než se čekalo. Nedobrovolný turismus Kováče juniora Peter Schutz Druhého září završil slovenský prezident Michal Kováč první polovinu svého pětiletého funkčního období. S dvoudenním předstihem dostal k tomuto "výročí" pozornost vskutku unikátní - za doposud nevyjasněných okolností byl komandem únosců za bílého dne na frekventované silnici zadržen, převezen do Rakouska a vydán tamní policii jeho syn Michal Kováč mladší. Opět se rozdávají přebytky Jan Macháček Brzy po odměnění ministra Pilipa, Rubáše a Stráského zaklepal na dveře Kočárníkova úřadu ministr vnitra Jan Ruml se svým programem rekondice policie na příští tři roky.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte