Po třítýdenní pauze se pátého ledna makléři vrátili na osiřelý burzovní parket. Novoroční předpovědi se nesly spíše v mírně pesimistickém duchu. Burzovní experti předpokládali úbytek obchodů a pouze mírné zotavování kursů. Důvodem je stále slabá poptávka českých investorů, kteří si připravují peníze na březnový nástup podniků z druhé vlny. Po předchozích nenaplněných prognózách ohledně příchodu zahraničních investorů jsou odborníci již opatrnější a v prvních měsících tohoto roku jejich výraznou invazi na český trh neočekávají.

Po prvních obchodních dnech se už zdálo, že se předpovědi opět nenaplní. Během tří seancí vzrostly totiž ceny o více než pět procent a objem obchodů dosáhl téměř dvou miliard korun. Vystřízlivění z přehnaného optimismu přineslo již minulé úterý, kdy ceny začaly klesat. Nejžalostnější výsledky pak přineslo páteční obchodování, kdy objem obchodů dosáhl pouze necelých 223 miliónů korun a ceny se, měřeno oficiálním burzovním indexem PX 50, pohybovaly pouze o jedno procento nad předvánoční úrovní. Burza tak opět vjela do starých kolejí, v kterých se pohybuje již od listopadu: mírný nárůst střídá pokles. Zatím není důvod, aby tento trend v nejbližší době dále nepokračoval.

Největší objemy obchodů opět připadly na přímé obchody. Nejvíce se prodávaly dluhopisy, ke kterým investoři přecházejí zejména v době rozkolísaného akciového trhu. U akcií upírali investoři pozornost především na „staré známé“: Komerční banku, ČEZ a Českou spořitelnu.…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte