JOSIF POUSTOTOV, vl. jm. Alexander Petrovič P. (na snímku druhý zleva), je archimandritou (představeným, titulárním opatem) jednoho z klášterů poblíž Sergieva Posadu (dříve Zagorsk) a tajemníkem nejvyššího představitele Ruské pravoslavné církve, moskevského metropolity Kyrila. V nejbližší době se má stát zástupcem své církve ve štábu Světové rady církví v Ženevě. J. P. se narodil roku 1944 v Samaře (otec byl důstojník, matka lékařka), vystudoval Institut cizích jazyků v Alma-Atě (francouzština) a poté teologii. V letech 1974–8 působil jako oficiální zástupce své církve v Praze (hodně prý riskoval: pašoval mj. bible, organizoval zásilky léků a lékařských přístrojů, spolupracoval s katolickou církví). V Moskvě žije v domě se zahradou jako mnich, se třemi starými hospodyněmi (pravoslavný kněz se smí ženit jen do svěcení). Má v oblibě kamenné divadlo, balet, operu, klasickou hudbu, sám je vynikajícím pianistou. Má rád suché martini a martell, rád hostí přátele. Ti ho vnímají jako člověka vnitřně nezasaženého sovětskou zkušeností, jako typ předrevolučního ruského vzdělance francouzského ražení, jehož „duše má byzantské kořeny“.

Jaká je podle vás budoucnost Ruska?

Rusko má svou geografii, historii, kulturu, díky nimž má určité právo vstoupit do Evropy. A jeho budoucnost podle mne je v tom, že musí žít a pracovat společně s Evropou. Jenže vztahy k Evropě budou mít smysl jen tehdy, pokud budou založeny na křesťanských základech. Na nich se můžeme…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte