Žít se zvířaty

Milovat a(nebo) zabíjet

Na Štědrý den se zaplní ptačí krmítka zbytky od jídla a české řeky osvobozenými kapry. Na první pohled nemají takové akce žádný smysl. Žádný z vodohospodářů by například nedal ruku do ohně za život kapra vypuštěného do stoky, v jakou se pod Prahou mění Vltava: není potom vlastně lidštější sníst rybu k večeři? Ani kosové a sýkorky nepotřebují dokrmovat dříve než v lednu, do konce roku se bezpečně uživí na letošní úrodě. Štědrovečerní soucit s kapry a malými ptáčky má ale za cíl obšťastnit spíš toho, kdo dává, než ty, jimž je zdánlivě určen. Člověk unavený civilizací potřebuje najít nějaký vztah k jiným živým tvorům, a tím se ujistit, že patří ke stejné přírodě jako ryby v řece, ptáci v parku, anebo srnci spásající osení na poli u silnice. Přesvědčit se, že není jenom parazitem, který bez milosti likviduje všechno živé. Jaké jsou možnosti?Na základě televizních pořadů rozlišuje městský člověk dva typy vztahů k přírodě: postoj milovníka a ničitele. Ve všech televizních scénářích je sympatičtější první kategorie, kam patří ochránci všeho druhu, od státních úředníků po aktivisty Greenpeace, do druhé - záporné - kategorie patří zemědělci, lovci, rybáři, kteří nevinná zvířata zabíjejí. Protože však tito lidé zároveň dodávají všechny potraviny, které městský člověk konzumuje, nemůže je odsoudit moc přísně. Tím ztrácí jeho ochranářský zápal na věrohodnosti. Pro jaký vztah ke zvířatům se tedy máme rozhodnout?

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte