Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Věda pro příští desetiletí

Věda pro příští desetiletí

Jaké objevy a změny lze předpokládat v nadcházejících deseti letech? Co čeká konkrétně váš obor? S touto otázkou se Respekt - ve spolupráci s časopisem Vesmír - obrátil na několik našich předních odborníků z různých vědních disciplín. První tři úvahy otiskujeme dnes, ostatní vyjdou postupně v dalších číslech.

Vývojová a srovnávací imunologie:

Už v blízké budoucnosti se možná dočkáme účinnějších léků

Někdy na počátku šedesátých let si řada vědců začala uvědomovat, že naše poznatky o imunitě pocházejí z pokusů a studií na druhově velmi omezeném počtu experimentálních zvířat, tradičních myší, morčat a potkanů, a zřídka ještě ptáků (kuřat). Jakou imunitní strategií však ochraňují svoji integritu ostatní živočichové, jejichž evoluce probíhala jinými cestami? Jaké účinné mechanismy boje s infekčními mikroorganismy používají plazi nebo žraloci anebo bezobratlí živočichové, kteří žijí na této planetě mnohonásobně déle než savci a my? Odkud se vzaly a z jakého základu se vyvinuly „naše“ imunitní mechanismy? Hledání odpovědí na tyto a podobné otázky vedlo k hledání a nalezení nových netradičních experimentálních modelů jak mezi níže postavenými obratlovci, tak mezi bezobratlými. V rámci imunologie vzniká nová vědní disciplína - vývojová a srovnávací imunologie.Co je vývojová a srovnávací imunologie a co nabízí?Přes svůj relativně pozdní vznik je srovnávací imunologie nesmírně rozsáhlý obor, který - ve spolupráci s…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte