Ticho kolem Moravcových miliard

Majitel krachující banky se z Londýna zatím nevrátil

Antonín Moravec, majitel krachující Kreditní a průmyslové banky (KPB), se předminulý týden opět nedostavil k policejnímu výslechu. Vyšetřovatelé od něj dostali pouze dopis - odeslaný z Londýna - v němž sděluje, že do Prahy přijede v „nejbližších dnech“. Znovu se tak opakovala situace z července letošního roku: tehdy se Moravec policejnímu výslechu vyhnul, protože musel „nakrátko odcestovat do Anglie“. Po Jiřím Čadkovi z banky Bohemia je tak Moravec již druhým českým bankéřem, který se vyšetřování svých finančních transakcí vyhýbá útěkem do ciziny. Jak chce policie dál postupovat, není známo. „Nikomu už nikdy nic neřeknu,“ sdělil na náš dotaz vyšetřovatel major Váchal.

To chce klid

Do podezření z finančních podvodů upadl A. Moravec na základě poměrně jednoduché skutečnosti. Vypůjčil si od různých českých bank 2,6 miliardy korun a polovinou této částky úvěroval některému ze svých šestnácti dalších podniků. Nedokázal ovšem z pozice bankéře své dluhy splácet, a proto byla loni v říjnu nad KPB vyhlášena nucená správa. Českou národní bankou jmenovaný správce Jozef Spišiak zbavil Moravce ředitelské funkce a zároveň se o případ začala zajímat policie. Od té doby se ale nic neděje.Vyšetřování nepokročilo pro Moravcovu nepřítomnost a také kolegové bankéři se k zadluženému šéfovi KPB chovají ohleduplně. Se soudním svolením by totiž mohli požadovat okamžité vyrovnání…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2779

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte