Boj pokračuje

Slovensko si připomíná padesát let od začátku povstání proti fašismu

I na Slovensku po listopadu 89 zmizely stovky soch a tabulí oslavujících KSČ, V. I. Lenina či Klementa Gottwalda. Až na výjimky se ale nevyskytl případ, že by občané odstranili památník připomínající Slovenské národní povstání z roku 1944. Z mnoha pomníků však zmizely pěticípé hvězdy - většinou namontované až v padesátých letech - a o poznání ubylo „partyzánských“ a „povstaleckých“ názvů ulic a náměstí (například bratislavský most SNP se dnes jmenuje „Nový“). A i když ústřední bratislavské náměstí SNP i s povstaleckým sousoším, které nyní slouží jako „hrob neznámého vojína“, stále existuje, je velkou otázkou, zda vůbec lze odkaz povstání předat pokolením, pro které hlavním politickým zážitkem a obětí byla rýma, kterou dostali v listopadu 89 při cinkání klíči. Jedno je však zřejmé: tak jako po potlačení povstání v říjnu 1944 „boj pokračoval v horách“, i dnešní zápas o smysl povstání neskončí oficiálními oslavami v Bystrici u příležitosti padesátého výročí SNP.

Žádné rambovské dobrodružství

Oslavy oficálně připravuje vládní komise v čele s místopředsedou vlády Romanem Kováčem, synem jednoho z povstaleckých velitelů. To spolu s faktem, že jsou pozváni významní zahraniční politici, signalizuje, že vláda chce jednoznačně navázat na protifašistickou tradici SNP. Navenek tedy trvá nenarušená kontinuita oslav, připomínání, nostalgie i vyznamenávání. Tvrdit ale, že…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte