Odpovědnost leží na nás

Český příspěvek do evropské diskuse

Chceme-li vyřešit nějaký problém, musíme odpovědět na dvě otázky: jaký je cíl či vize, a jaká je cesta k tomuto cíli. Pád komunismu nás postavil před celkem jednoduché schéma. Cíl se rýsuje jasně - stát se jednou ze svobodných a demokratických evropských zemí, zemí podobnou Rakousku, Německu, Dánsku, Švédsku či Francii. Cesta k této vizi je pro nás sice velmi náročná, ale víme, kam jít. Naproti tomu státy, které prožily studenou válku ve svobodné části Evropy, dnes čelí náročnějšímu problému. Kde je východní hranice budoucí spojené Evropy? A jak se uspořádá evropská struktura na tomto východním okraji? To je problém, který musíme - a když říkám my, tak myslím všichni Evropané - začít znovu diskutovat, neboť v posledních čtyřiceti či pětačtyřiceti letech tu vlastně nebyl ani implicitně přítomen.

Máme svou vlastní zkušenost

Až do roku 1989 se vize evropské integrace vymezovala do značné míry negativně, reagovala tak na existenci rozděleného světa. Svobodné státy se k sobě přitiskly tváří v tvář velkému nebezpečí z východu a tato skutečnost stmelovala Evropu možná daleko více než důvody, vyplývající z vnitřní logiky evropské integrace. Proto teď Evropa prožívá období velkých diskusí a také období velké zkoušky.V této diskusi, která musí probíhat velmi otevřeně, naše země a ostatní státy středovýchodní Evropy nemohou být jenom objektem, musí vystupovat i jako aktivní subjekt. Do…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte