Kdo je jaký odborník

Gyula Horn konečně přednesl vládní program

Setrvačník, roztočený parlamentními volbami v Maďarsku, se ještě nezastavil. Maďarská socialistická strana v koalici se Svazem svobodných demokratů se neustále snaží dokazovat, že skutečně má onu navýsost moderní, byť levicovou tvář, kterou předváděla ve volební kampani, a že nemá vůbec nic společného s žádnou stranou podobného názvu ať už z kteréhokoli období budování maďarského komunismu. Také svobodní demokraté jsou nuceni občas poznamenat, že i nadále zůstávají liberální stranou a že do koalice vstoupili z jednoznačné vůle voličů. Dvaasedmdesátiprocentní parlamentní většina znamená pro vládní koalici - alespoň v této chvíli - spíše břemeno, jež ji nutí k mnohým vstřícným gestům vůči opozici. Naproti tomu opozice je permanentně ve střehu, aby jí neušel jediný počin vládních stran, který by se dal interpretovat jako odklon od zásad právního státu, jako počátek diktatury a soumraku demokracie v Maďarsku.

Nesporný ministr financí

První kůň, jehož si opozice hbitě osedlala, je samotné složení kabinetu. Představitelé nevládních stran si ironicky smlsávají na pojmu „vláda odborníků“, což byl příslib, s nímž se socialisté vydali do volebního boje. Pravdou je, že i nezávislí pozorovatelé a novináři se pozastavili nad skutečností, že ministři Hornova kabinetu jsou z valné většiny totožní s nejzasloužilejšími členy vedení socialistů. Proslýchá se také, že v případě několika ministrů…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte