Stín feldkuráta Katze

Česká armáda s kaplany nepočítá

Česká republika a Slovensko zůstávají posledními postkomunistickými zeměmi, v jejichž armádách se ignorují náboženské potřeby vojáků. Tvrdí to vrchní katolický kaplan amerického letectva v Evropě Josef Šupa, který od roku 1992 funguje na českém ministerstvu obrany jako poradce pro otázky duchovní péče. Česká vláda původně zařadila tento problém do svého letošního programu, v lednu jej však stáhla. Podle J. Šupy je to velmi špatný krok. „Pokud chce být česká armáda součástí NATO, musí začít s převýchovou vojáků,“ říká. Tzv. duchovní péče je prý základní krok k „personální kompatibilitě“ s armádami atlantické aliance.J. Šupa vzpomíná na válku v Perském zálivu. Zákony Saúdské Arábie zakazují působení křesťanských a židovských duchovních na jejím území. Americká armáda však odmítla bez kaplanů do Saúdské Arábie vstoupit a Rijád nakonec musel rezignovat.

Práce četaře Vlasáka

Podle Františka Novotného z ekumenického rektorátu, dvoučlenné organizace specializované na problém vojenského duchovního života, přežívá v české armádě jakýsi třídní boj: „Vojáci základní služby nesnášejí vojáky z povolání, mazáci šikanují nováčky a všichni si myslí, že to tak prostě musí být.“ Potíž je v tom, že se nikdo „oficiálně“ nezabývá osobními trably lidí ve vojenské službě. Novotný přitom cituje z dva roky starého průzkumu IVVM, podle kterého si vojáci nejvíce stěžují na skutečnost, že v jednotce nemají…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte