Kritika šílenstvím

Salvador Dalí - nejen v zrcadle svých autobiografií

Režisér Luis Buňuel, malířův přítel z mládí a někdejší druh v surrealistické skupině, píše o Dalím ve svých pamětech Do posledního dechu (Mladá fronta, 1987): Když na něj myslím, navzdory všem vzpomínkám z mládí, navzdory obdivu, který ve mně vzbuzuje ještě dnes část jeho díla, je pro mne nemožné odpustit mu jeho zuřivě egocentrický exhibicionismus, jeho cynické připojení se k frankismu a zejména jeho vyložené pohrdání přátelstvím. V jednom interview před několika lety jsem prohlásil, že bych s ním přece jen rád vypil sklenku šampaňského, dřív než umřu. Přečetl si to interview a řekl: Já taky, ale už nepiju. K osobnosti Salvadora Dalího i k řadě jeho obrazů můžeme mít výhrady, jeho dílo však přesto patří v tomoto století k těm nejvýznamnějším.

Objevy v krajích deliria

Salvador Dalí (1904 - 1989) se projevoval od dětství jako svérázná osobnost a záhy prokazoval neobyčejný výtvarný talent. Zásadní význam pro mladého umělce měla studia v Madridu, kde se setkal s novými myšlenkovými podněty a navázal důležitá přátelství, mimo jiné s Luisem Buňuelem a F.G. Lorcou. Dokázal se rychle zorientovat v různých směrech a tendencích soudobého malířství a brzy našel vlastní styl. V jeho tvorbě, inspirované mimo jiné i tradicí španělského manýrismu a baroka, se začínají objevovat snové a iracionální prvky. Dalí vstupuje do svého surrealistického období, které bývá vymezeno přibližně…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte