Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Jurský park českých intelektuálů

Jurský park českých intelektuálů

Ve jménu svědomí a pravdy proti diktatuře pragmatismu

Když bývalý ministr kultury Jindřich Kabát po své demisi kritizoval nedobré vztahy uvnitř vládní koalice, posteskl si, že politická atmosféra je dnes u nás příznivá pro energické, agresívní typy se sklonem k účelově pojatým řešením. Naopak role intelektuálů, kterým jde o skutečné hodnoty, se prý vytrácí. Není sice zrovna obvyklé, aby takové tvrzení figurovalo jako důvod v primárně politické kauze, exministr Kabát jím však připomněl náladu, kterou s ním sdílí nemalá část společnosti. Svědčí o tom i fakt, že čas od času se na stránkách novin setkáváme s úvahami, jejichž přímým či nepřímým námětem je postavení intelektuála v dnešní české společnosti. Nezřídka z nich zaznívají obavy a stížnosti, že údajně převládající „kult pragmatismu“ zastírá smysl pro důležité aspekty života. Mimo jiné nám prý schází schopnost sebereflexe a obecně není ani pociťována její naléhavá potřeba. Namísto důkladného zpytování minulých selhání a z nich plynoucích traumat, které by vedlo ke kýženému „vyrovnání“ s minulostí, proto nastupují údajně povrchní politická gesta, jako například lustrační zákon či tzv. protikomunistický zákon. Neschopnost oslovit širší veřejnost a prosadit se na „trhu idejí“ spolu s rozpadem stavovské solidarity (kterou se svého času vyznačovala disidentská komunita) se v takto vedených úvahách jeví jako závažné příznaky a zároveň důvody současné krize intelektuálů,…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte