Věda pro příští desetiletí

Jaké objevy a otázkou změny lze předpokládat v nadcházejících deseti letech? Co čeká konkrétně váš obor? S touto se Respekt - ve spolupráci s časopisem Vesmír - obrátil na více než desítku našich odborníků z různých vědních disciplín.

Historie:Typicky česká situace

Mým oborem jsou německy mluvící země - už hodně dávno a u českého historika logicky: sousedství a soužití s Němci, Německem a Rakouskem, je významný díl českého osudu. Jako sousedé a do nemalé míry i příbuzní si ovšem příliš nerozumíme; u sousedů a příbuzných ostatně žádná zvláštnost. Jsem z těch historiků, kteří (jak o nich, ovšem anonymně, nedávno psal v LN profesor Skála) nad našimi znalostmi- neznalostmi žehrají. Myslím, že právem: s německy mluvícími sousedy jsme nejtěsněji spjati, a měřeno touto potřebou, jsou naše znalosti o nich vskutku nedostatečné a deformované - jednou prizmatem rakouským, podruhé prizmatem někdejší NDR, potřetí Bavorskem, a vždycky v tomto ohledu klamným prizmatem sudetským. Německy mluvící svět jsou vlastně světy, z nichž mnohé, hlavně ty vzdálenější, jsou pro nás španělskou vesnicí, což ostatně platí i opačně: asi ne náhodou mají Němci pro vzdálené a neznámé pojem böhmische Dörfer. „Skalní“ kritik má ovšem kus pravdy, kterou ale všichni znalci znají: úplná katastrofa to není a za poslední roky, dokonce už na sklonku starého režimu, se začalo dohánět; na sjezdu historiků bylo zaznamenáno, že počet recenzí a anotací německých knih…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte