Vítězství kompromisu

Skončilo uruguayské kolo GATT

Nečekaný volební úspěch ruského neofašisty Vladimíra Žirinovského není jen událostí ruské vnitropolitické scény. Výsledky ruských voleb totiž nade vší pochybnost ovlivnily i konečné dosažení kompromisu v téměř sedm let trvajícím jednání o uvolnění bariér světového obchodu (tzv. uruguayské kolo GATT). Špatných zpráv už bylo dost a vyjednavači, respektive politici, kteří drží v ruce „černý kufřík“, další jednání prostě vzdali. Jedině tak mohlo být dosaženo kompromisu, který znamená zelenou pro svobodný obchod a na pozadí globální hospodářské recese, krvavého konfliktu v bývalé Jugoslávii a desítek dalších lokálních sporů je skutečným „světýlkem naděje.“ Úspěšné završení sedm let trvajících jednání totiž ukazuje, že vyspělé demokracie přece jen netrpí až takovou sklerózou, že nejsou ještě úplně rozloženy nátlakem skupinových lobby a že stále ještě existuje víra v takové principy, jako je svobodný obchod.

Izolacionismus znamená nevraživost

Prohlášení světových politických lídrů o historickém vítězství či nejlepším vánočním dárku je ale přesto třeba brát s rezervou. Kdyby se totiž Evropská unie se Spojenými státy minulý týden nedohodla, mohli bychom bez nadsázky konstatovat, že si obě strany nevidí na špičku nosu a že nejsou o nic politicky vyspělejší než ruští voliči, kteří dali svůj hlas Žirinovskému. Téměř nikdo totiž nepochybuje o tom, že by krach uruguayského kola přivedl svět k politicky…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte