Máme tady všechno, i bazén s diskotékou

Panelová sídliště kolem českých měst jsou zatím ponechána svému osudu. Jejich aktivnější obyvatelé se ještě snaží zachraňovat, co se dá, ale pomoc zvenčí je většinou mizivá. Pražský magistrát dokonce lidem na Jižním Městě nadělil zvláštní dárek: projekt dálnice, kterou by jim pod okny jezdilo deset tisíc nákladních aut denně.

Nejlepší přístup k panelákům mají cikáni. V Chanově ukázali, jak s nimi zatočit, říká člen pražské obce architektů a radikální odpůrce tzv. sídlištní výstavby Martin Rajniš. Problém podle něj není ani tak v tom, že sídliště je šedivé a ošklivé, jako spíš v tom, že ho lidé berou jako zcela nepřirozené prostředí k životu. „S městem je to stejné jako s přírodou. Když se ztratí různorodost, je to ekologická katastrofa,“ říká M.Rajniš. Proto je prý třeba pustit z hlavy sny o „humanizaci“ panelákových sídlišť a spíš se soustředit na ryze technický problém: jak je co nejrychleji zbourat. Vývoj na západ od našich hranic totiž dokázal, že se tomu stejně nevyhneme. V západní Evropě se sídliště - přes veškerou snahu udržet v nich život na snesitelné úrovni - změnila na beznadějné, kriminalitou prolezlé slumy nejnižších sociálních vrstev. Ze snu o „racionálním bydlení“ se nakonec stala jen velká zakázka pro demoliční firmy.

Člověk si zvykne

Mezi evropskými (a nepočítáme-li ruské metropole, tak i světovými) velkoměsty má Praha jeden neslavný primát: 40 procent rodin tady žije v panelových…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte