Očima světových bankéřů

Žebříček Institutional Investor nás hodnotí značně lichotivě

Česká republika předminulý týden opět zabodovala. V hodnocení newyorského časopisu Institutional Investor zaujala mezi 133 zachycenými zeměmi 40.místo a její bonita je nejvyšší mezi transformujícími se ekonomikami střední a východní Evropy. Nejde jen o absolutní pořadí. Příjemně působí i skutečnost, že za poslední půlrok (od března do září) jsme se odpoutali od Maďarska a přes Mexiko a Turecko jsme se posunuli o dvě příčky vzhůru. Každé ekonomické hodnocení má ovšem své plusy a mínusy. Proto je vždy třeba zkoumat, na základě jakých kritérií se stanoví pořadí.

Cit, nebo pevná pravidla

Magazín Institutional Investor preferuje „čich“ světových bankéřů. Obrací se vždy na 75 až 100 renomovaných bank, jež přidělují jednotlivým zemím body ve škále 1 až 100 (maximální bonita). Výsledná tabulka pak představuje průměr získaných bodů. Měřítkem pro dotázané finančníky je důvěryhodnost, kredibilita, daného státu. Jinými slovy svým hodnocením vyjadřují stupeň své ochoty v zemi investovat. Zde však přistupují k citu i vlastní regionální zájmy konkrétních bank, a proto se udělované body pohybují ve značně širokém rozmezí. Například jeden francouzský bankéř ohodnotil Vietnam (průměr 19,5) na 58,5 bodu nebo jistá banka, aktivní v Argentině (průměr 32,6), udělila této zemi 59,1 bodu. Lze tedy shrnout, že bonitní systém Institutional Investor je empirický, vyjadřuje názory…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte