… a o čem by se jednalo?

Stalo se, co sotva kdo považoval za možné: Izrael a OOP se navzájem uznávají jako partneři pro dialog a uzavřely mezi sebou dohodu, jež má vést po tříletém přechodném období k definitivnímu míru.Jestliže navzdory vší skepsi dnes vládne i v tak choulostivém a krvavém problému naděje na mír, pak se ptám, proč v sudetoněmecko-českém případě nic nepokročilo? Jaké bariéry je třeba překonat pro dosažení skutečného a trvalého míru mezi Čechy a Němci?

Nejde o hranice

Neexistuje tu otázka hranic - jako je tomu mezi Izraelci a Palestinci. Změnu hranic nepožaduje žádné odpovědné sudetoněmecké vedení, natožpak německý stát. Hovoří-li sudetští Němci o právu na vlast a na návrat, mají tím na mysli individuální práva, nikoliv kolektivní právo národnostní skupiny. To vyplývá i z knihy profesora Felixe Ermacory, jejíž velmi věcnou analýzu poskytla Andrea Baršová (Respekt 36/93). A už zde se musí rozlišovat mezi principiálním a prakticky uskutečnitelným.Principiálně se žádný sudetský Němec nemůže zříci práva na vlast a na návrat. Uznal by tím totiž platnost dekretů o vyhnání. Z praktického hlediska však říkám, že toto právo na vlast by nebylo využito ani z jednoho procenta, neboť pro každého by to znamenalo sociální sestup a návrat do ciziny. Právo na vlast a na návrat zmizí tím, že bude uznáno (nesedíme v táborech jako Palestinci a své staré…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte