Jak kontrolovat účty politických stran

„Nejlíp se pohlídáme navzájem,“ říká předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Ludvík Motyčka

„Strana, která se ve svém financování dopouští podvodů, si zakládá na velký skandál. Černé fondy se většinou provalí,“ tvrdí poslanec Petr Nečas (ODS), jeden z hlavních tvůrců novely zákona o politických stranách. Návrh už je hotov a v nejbližší době by ho měly projednávat parlamentní výbory. Nejen politiky, ale i voliče a daňové poplatníky přitom zajímá, jak bude v konečné verzi zákona vyřešen problém kontroly stranických pokladen.

Politické strany mají povinnost předložit každý rok rozpočtovému výboru Sněmovny vždy do prvního dubna výroční zprávu o svém hospodaření. Pokud tak ale neučiní, nemůže se jim - dle platného zákona o politických stranách z listopadu 1991 - nic stát. I proto loni zákon ignorovala přesná polovina ze sedmdesáti našich registrovaných stran a hnutí. Navrhovaná novela zmíněného zákona už sankce obsahuje: strana, která zprávu neodevzdá nebo v ní uvede nepravdivé údaje, může přijít o státní příspěvek, nebo jí dokonce může být pozastavena činnost (viz Respekt 37/93).Dosud platný zákon však má ještě jednu vadu. Státní orgány (tj. rozpočtový výbor a Nejvyšší kontrolní úřad) nemají právo vstupovat do účtů stran. Mohou jen sčítat dodané cifry a věřit, že jsou pravdivé. Je proto vůbec možné přijít na to, kdo a jak naše strany financuje? Lze zjistit, jestli strany opravdu všechny své mecenáše (např.…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte