Dohoda policejních šéfů

Připravuje se reorganizace policejního sboru

Minulý měsíc podepsali krajští a okresní policejní ředitelé a policejní prezident České republiky zápis z porady, který obsahuje návrh na reorganizaci policie. Konečná podoba návrhu by měla být dohodnuta 20.října na poradě krajských policejních ředitelů v Praze, do té doby je návrh tajný. Minulý čtvrtek schválil branně bezpečnostní výbor usnesení na základě materiálů ministerstva vnitra o boji proti zločinu, ve kterém se o reorganizaci hovoří. Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok už s prvními kroky změn policejní struktury počítá. Parlament by měl do konce roku projednat novelu trestního řádu, která reorganizaci umožní. Po čtyřech letech tápání vzniká tedy první návrh, který by měl práci padesátitisícového policejního kolosu značně zjednodušit.

Česká FBI

Pokud jde o boj proti závažnému zločinu a pokud pomineme vznik několika odborů na ústředí kriminální policie, je asi nejdůležitějším bodem návrhu vytvoření jakési české FBI. Podle policejního prezidenta Stanislava Novotného „to je představa, která nás přiblíží efektivnímu fungování anglosaského práva“.Oč vlastně jde? Dnes vyšetřuje zločiny kriminální policie: zajišťuje a vyhodnocuje důkazy, předběžně vyslýchá svědky, má k dispozici speciální laboratoře. Výsledky svých pátrání předává na policii nezávislému úřadu vyšetřování, který „vede spis“ a klasifikuje trestný čin i důkazy z hlediska trestního řádu (ve spisu…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte