Krajina před bitvou

Už za měsíc proběhnou v Polsku všeobecné volby

K volbám se v Polsku schylovalo už delší dobu. Opoziční strany, nespokojené se svým postavením, v nich viděly možnost změnit pro ně nepříznivý poměr sil v Sejmu. Polské volby totiž nelegitimizují moc, což by pro demokratický systém bylo velmi potřeba. Dobře to dnes dokládá příklad odborového svazu Solidarita, který už teď otevřeně prohlašuje, že zvítězí-li 19.září komunisté, zareaguje generální stávkou.

„Tak to dál být nemusí!“

Tak zní ústřední volební heslo Svazu demokratické levice a jeho hodnocení čtyř let vlády postsolidaritních elit v Polsku. Svaz demokratické levice vznikl z několika desítek organizací shromážděných kolem Sociální demokracie RP, následnice Polské sjednocené dělnické strany. Významnou roli v něm hraje odborový svaz (OPZZ), vytvořený komunisty za výjimečného stavu proti Solidaritě. Na druhé straně obsahuje program Svazu i výrazné tržní prvky. Silné zázemí organizace totiž tvoří bývalá stranická nomenklatura, dnes už z velké části přerozená v podnikatelskou vrstvu. Svaz obratně kritizuje chyby solidaritních vlád a počítá s využitím odporu společnosti vůči jejich politice utahování opasků. Pro postkomunisty příznivý průběh posledních voleb na Litvě či v Rumunsku a také výsledky průzkumů veřejného mínění v Polsku dodávají politikům Svazu na optimismu.Druhou postkomunistickou organizací, která má zajištěnu přítomnost v budoucím Sejmu, je Polská lidová…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte