ORBIS už nechce být „vládní vlnkou“

Z bývalé rezidentury StB příspěvková organizace, usilující o státní zakázky

Bývalý poslanec Federálního shromáždění za sociální demokracii a dnes redaktor Rudého práva Pavel Dostál před časem prohlásil, že by si novináři měli zjistit, zda v organizaci ORBIS náhodou nepracují bývalí příslušníci StB. „Nejmenovaný zdroj blízký Orbisu mi řekl, že tam začátkem letošního roku viděl dva bývalé pracovníky StB,“ upřesňuje své prohlášení Dostál. "Je známo, že v minulosti byl Orbis rezidenturou StB a dnes má ve své zřizovací listině uvedeno, že může shromažďovat a analyzovat informace. Dal jsem si to dohromady a předložil novinářům podnět."Generální ředitel ORBIS a rovněž bývalý poslanec FS za ODS, PhDr.Jiří Zoufal, Dostálovo podezření odmítá: "V lednu, když jsem se stal likvidátorem federálního ORBISu, volalo mi několik lidí z vnitra, že v místním videostudiu je archív sledovaných osob. Oznámil jsem to Bezpečnostní informační službě, která sem pak na deset dnů poslala své lidi. Za své dnešní pracovníky ručím, žádní estébaci tady nejsou."Jaký je tedy smysl příspěvkové organizace ORBIS, která pro letošní rok dostala 15 miliónů korun ze státního rozpočtu?

Vládní vlnka

ORBIS vznikl v roce 1921 jako akciová společnost, vydávající noviny, časopisy, odbornou literaturu i beletrii. Za války sloužil jako vydavatelství nacistům a po roce 1948 i komunistům. V sedmdesátých letech pod touto hlavičkou vycházelo přes 60…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte