Může stát nařizovat dodržování církevní mravouky?
 

Může stát nařizovat dodržování církevní mravouky?

Diskusi o interrupcích se lze vyhýbat, ale nikoliv vyhnout

Katolická církev v Čechách a na Moravě před časem v listě českých biskupů označila „umělý potrat za mimořádně závažné porušení Bohem stanoveného přirozeného řádu“. Podle církevních hodnostářů je „přímý a chtěný potrat ve vážném rozporu s mravním zákonem“. Zdá se tedy, že ani Česká republika se v nejbližší době nevyhne otevřené diskusi o ožehavém tématu - interrupcí. Přítomnost dvou křesťanských stran ve vládní koalici přitom může tuto diskusi přesunout ze stránek tisku do parlamentu.

Pro-life a pro-choice

Spektrum názorů v zemích, kde tato diskuse již proběhla, se dělí zhruba na dvě skupiny. Zastánci dosud nenarozeného života, respektive odpůrci interrupcí se anglicky označují pro-life, zatímco zastánci práva rodičů rozhodnout o budoucnosti plodu, tedy stoupenci interrupcí, pro-choice. Argumenty obou stran jsou pádné. Pro-life tvrdí, že plod je živým stvořením, které si zaslouží ochranu ještě před tím, než se narodí, a potrat označují za vraždu. Neshodují se ale v tom, nebo když se vlastně plod stává živým stvořením. Je to v okamžiku početí, kdy mozek plodu začíná fungovat, nebo ve chvíli, kdy plodu začíná tlouci srdce, nebo když začne kopat, nebo až teprve ve chvíli, kdy je dítě schopno přežít předčasný porod?Druhá strana tvrdí, že nelze zabít někoho, kdo se dosud nenarodil. A protože dosud všeobecně převládá názor, že k zrození…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte