Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Dva typy kapitalismu

Dva typy kapitalismu

Vydá se Česká republika německou, nebo anglosaskou cestou? Budou mít větší moc banky, nebo akcionáři? Naučíme se riskovat, nebo zůstaneme věrni jednou získanému majetku?

Na myšlence tržního hospodářství se většina české společnosti jakžtakž shodne. Existuje ovšem několik druhů kapitalismu. Rozdíly nespočívají jenom v tom, do jaké míry se stát angažuje v ekonomice, a nejde také pouze o různý přístup k sociálnímu zabezpečení či přerozdělování prostřednictvím daní. Jednotlivé tržní ekonomiky se liší daleko více přístupem k financování hospodářské aktivity. Ve světě existují ekonomiky financované především úvěrem, tj. ovládané v první řadě bankami (to je případ německý a japonský), najdeme ale i hospodářství, do nichž proudí blahodárná krev především z kapitálového trhu a která se opírají o odvahu riskovat (jde především o ekonomiky anglosaského typu). Možná právě dnes, aniž si to uvědomujeme, se rozhoduje o tom, kterou cestou se vydáme. Lze se ale vůbec rozhodnout, nebo budeme prostě přitáhnuti silou magnetu, který je dán jak geografickou polohou, tak naší historií či povahou?

Odvaha riskovat

Angloamerický kapitalismus je postaven na odvaze pouštět se do rizika. Akcionáři vlastní tradičně pouze malé části podniků a totéž platí i pro velké institucionální investory (pension funds a mutual funds), které vlastní většinou pouze několik procent akcií. Vlastníci s akciemi neúnavně a čile obchodují. Když se podniku nedaří, svůj…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte