Zašlý lesk Zlatého trojúhelníku

Thajsko: ráj pro turisty, peklo pro narkomany

Exotické moře, sex v Bangkoku a drogy ve Zlatém trojúhelníku. Tyto pojmy se vybaví většině Čechů, přijde-li řeč na Thajsko. A dále laciné zboží, především textil. Ano, překrásných teplých moří, v nichž se dá koupat po celý rok, i sexu v Bangkoku je tolik, že si vybere i nejnáročnější cestovatel. Rovněž thajská láce odpovídá skutečnosti a rozdíl hladin spotřebitelských cen v Thajsku a Česku stále více otevírá prostor pro naše podnikatele. Vše má však svá úskalí a k nejrizikovějším patří v Thajsku drogy.

Likvidace centra zla

Donedávna Thajsko platilo za světově vyhlášený zdroj laciných narkotik. Dnes již tomu tak není. Drogy zmizely z veřejné scény do podzemí a narazit na ně ve velkém je skutečnou vzácností. O tuto změnu se postaraly především Spojené státy, které zasáhly krátce po konci vietnamské války, kdy již nebylo zapotřebí služeb soukromých armád operujících v oblasti tzv. Zlatého trojúhelníku a kontrolujících výrobu a distribuci narkotik, zejména surového opia a heroinu. V osmdesátých letech vynaložila americká vláda na likvidaci tohoto „centra zla“ desítky miliónů dolarů a poskytla Thajsku rozsáhlou vojenskou pomoc. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Narkomafie vyklidila pole, stáhla se do Barmy a do Laosu, a thajská část Zlatého trojúhelníku tak dnes patří mezi ty oblasti, se kterými vláda v Bangkoku v podstatě žádné problémy nemá.Problém drog však…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte