Petr Piťha chce brát bohatým a dávat chudým

Po školních družinách přijdou na řadu vysoké školy

Ministr školství Petr Piťha dává jen občas nahlédnout pod pokličku svých představ o budoucnosti našich škol. Naposledy tak učinil minulý týden v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Ministr považuje za svůj největší úspěch, že se podařilo vyřešit způsob financování školních družin a jídelen, a proto zamýšlí tento způsob zavést i do oblasti vysokoškolských příspěvků. Princip je jednoduchý: „Socialismus se honosil tím, že všem dětem je poskytnuto stejně. Tento nesprávný postup je třeba změnit, přistupovat jinak k rodině s ekonomickou stabilitou a jinak k rodině, jejíž příjem se blíží životnímu minimu,“ řekl doslova Petr Piťha. Jednoduše řečeno: někdo si školu bude platit a někdo ne.

Přerozdělování místo plošných dotací

Je samozřejmě mimo diskusi, že i děti ze sociálně slabých rodin musí mít možnost studovat a že těm, kteří to skutečně potřebují, je třeba na studia přispívat. Piťhou navrhovaný systém - bohatším část sebrat ve prospěch chudých - je však stejně socialistický jako ten, který jsme tu měli.Je zřejmé, že bohatší z nás se musí o část svých prostředků rozdělit s chudšími. V demokratickém státě s tržní ekonomikou se o tuto dělbu stará progresívní sazba daně z příjmů. Příjmově silnější skupiny občanů do státního rozpočtu odvádějí více, ve všem ostatním - tedy i v placení školného - ale mají všichni stejné podmínky. Podle ministra Piťhy u nás…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte