Ve třetím kole bych mohl být zvolen

Rozhovor s Václavem Havlem

Koncem prosince jste odešel do ústraní a od té doby veřejně nevystupujete. Proč?Úplně do ústraní jsem neodešel, jen jsem se dočasně uchýlil na svou chalupu. Měl jsem k tomu více důvodů: za prvé jsem měl pocit, že některé úkoly, které jsem si na podzim předsevzal, jsem už splnil. Za druhé jsem si chtěl něco přečíst, něco promyslet, něco napsat, prostě se trochu, jak říkám „usebrat“. Za třetí se mi zdálo, že se trochu moc (a leckdy zcela zbytečně) stávám jakýmsi kontroverzním tématem a že určité mé odmlčení bude zcela na místě, tím spíš, že věci, které jsem chtěl veřejně říct, jsem řekl a necítil jsem už potřebu se k nim vracet. Zdálo se mi prostě, že neuškodí, když si veřejnost ode mne na chvilku odpočine. Opakuji ale, že úplně do ústraní jsem neodešel: téměř denně jsem měl na Hrádečku nějaká politická či pracovní jednání, jen v posledním týdnu tam za mnou byli tři předsedové stran, poskytl jsem nějaké rozhovory, napsal jsem jeden zásadnější článek.

Zamlžený obraz

Jste spokojen se svým podzimním působením na politické scéně?Tak napůl. Byl jsem v neobyčejně složité situaci a nevím, zda jsem vždy uměl najít nejlepší způsob, jak se v ní pohybovat. Jen si to uvědomte: poslední prezident končícího státu a zároveň kandidát na prvního prezidenta státu nového. Soukromá osoba bez funkce, ale zároveň veskrze veřejný fenomén. Člověk, od něhož se právem očekává, že má na všechno svůj…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte