Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Krátký sen o stabilitě

Krátký sen o stabilitě

Italský sever se zviditelnil v obecních volbách

Druhé kolo obecních voleb ve 145 italských mětech konkrétně ukázalo, do jaké míry se změnila politcká mapa země. Socialisté, republikáni, sociální demokraté a liberálové, tedy strany, které vedly Itálii po 45 let, neutrpěli jen drtivou porážku, ale byli z této mapy prakticky vymazáni. Křesťanským demokratům, pilíři starého systému, se nepodařilo získat ani jeden úřad starosty ve významnějším městě. Místo nich triumfovala dvě seskupení - Severní liga a Levicová demokratická strana, dědic kdysi největší komunistické strany západní Evropy.

Sever pro radikální obrat

Vítězství dříve autonomistické, dnes spíše federalistické Severní ligy se očekávalo. Marco Formentini se stal starostou Milána většinou 57% hlasů. Velké úspěchy však Liga sklidila v téměř všech městech severní Itálie, kde se volilo. Prosadila se i v Novaře, odkud pochází současný italský prezident, křesťanský demokrat Scalfaro. Hlavní příčina úspěchu je očividná: pobouření obyvatelstva korupčním skandálem, který se šíří do stále nových sektorů administrativního i hospodářského života. K tomu přistupuje hospodářská krize, patrně nejhlubší od druhé světové války, zkombinovaná s drastickými daněmi a poplatky, které římská vláda ukládá, aby zachránila státní pokladnu před narůstajícím schodkem. Významnou roli sehrává i pocit, že pomoc pokulhávajícímu jihu je zbytečnou obětí, která nenese žádné výsledky, a obavy z…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte