Krátká historie samozvanců a ztroskotanců v Osvračíně u Domažlic
 

Krátká historie samozvanců a ztroskotanců v Osvračíně u Domažlic

Půl roku před sametovou revolucí zabavil soud Jaroslavu a Silvestře Chnápkovým mlýn, který koupili osm let předtím. Z rozsáhlého hospodářství zůstaly rodině jen tři místnosti v obytné části domu. Už poněkolikáté v životě jim tak úřady daly na srozuměnou, že provokovat režim a podepisovat Chartu 77 se nevyplácí.Od listopadu 1989 se pak manželé Chnápkovi snažili o revizi vyvlastňovacího procesu. Domažlický soud však jejich žádost loni na podzim zamítl. Shodou okolností o tom rozhodoval tentýž soudce, který tenkrát v dubnu 1989 vynesl napadený rozsudek.

Místo zeleniny „zakázaná kultura“

„Vždycky jsme chtěli žít na venkově, mít vlastní dům, pěstovat zeleninu, chovat zvířata,“ říká mostecký rodák Jaroslav Chnápko. „Ale pokaždé nám to někdo překazil.“ Jeho cesta za vesnickou idylou začala v roce 1977, kdy s přítelkyní Silvestrou a několika kamarády koupil dům v Nové Vísce u Chomutova. Protože se ale na statku kromě zeleniny pěstovala i „podvratná činnost“ - koncertovaly tu zakázané skupiny Plastic People a DG 307 - stal se dům brzy středem pozornosti státní moci a v roce 1981 byl vyvlastněn.Část osazenstva Nové Vísky emigrovala, část rezignovala, ale Jaroslav se Silvestrou, mezitím už manželé, od své představy „života v přírodě“ neustoupili. Ještě v roce 81 koupili jiný objekt: mlýn s hospodářskými budovami a se zahradou v Osvračíně u Domažlic.Odhad zněl na sto osm tisíc, majitel požadoval…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte