Koalice připravuje nový volební zákon

Stát nebude platit bezvýznamné politické strany

Necelý rok od posledních parlamentních voleb a zhruba rok a půl před očekávaným termínem voleb do senátu byla v Parlamentě ustavena komise, jež se má zabývat novelou volebního zákona. Z řad vládní koalice jí byly k projednání předloženy teze, které mimo jiné navrhují podmínit účast politických stran ve volbách složením finanční zálohy ve výši 100.000 korun za jeden volební kraj a v případě většinových voleb do senátu 20.000 za každého kandidáta. Tato záloha by propadla státu, pokud by příslušná politická strana či jednotlivý kandidát nezískali ve volebním kraji nebo obvodu alespoň 5% hlasů. Další změna by se měla týkat vyplácení státního příspěvku na činnost politických stran: 15 korun za každý odevzdaný hlas by strana dostala jen tehdy, pokud by získala alespoň 4% hlasů (dosud pouze 2%).Proti pracovním tezím, které mají daleko k návrhu zákona, se zvedl téměř jednotný odpor opozice, která unisono hovoří o „nedemokratičnosti návrhu“ a o „pokusu likvidovat malé strany“. O co tedy vlastně jde?

Ani politická práva neplatí absolutně

Politická strana dnes v ČR ke svému vzniku potřebuje pouze registraci u ministerstva vnitra. Tu dostane na základě stanov zaručujících demokratické vnitřní mechanismy a netotalitní politické cíle. Při existenci volebních záloh by jistě některé strany na účast ve volbách rezignovaly a postupně by zřejmě zanikly. Opoziční politici…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte