Co čeká Jelcina

Ruské referendum nastolilo otázky

Boris Jelcin využil před referendem služeb mezinárodní reklamní agentury Saatchi and Saatchi, která mu velmi rozumně doporučila, aby svou kampaň nevedl v „západním stylu“, neboť by tak mohl odradit řadu prorusky naladěných voličů. Konzultace přinesly své ovoce a navzdory nezřídka pesimistickým prognózám vyznělo hlasování pro prezidenta a především pro reformy příznivě.

Opoziční kalkulace nevyšla

Zcela přesné výsledky referenda budou známy nejpozději 5. května, ale již dnes lze říci, že opozice se ocitla v nezáviděníhodné situaci. Opoziční ruský parlament a bizarně nefunkční superparlament prosadil na 9. sjezdu mlhavou formulaci otázek, v nichž byly „zakalkulovány“ odpovědi nepříznivé pro Jelcina i pro reformy. Po masívní kampani Jelcinových přívrženců se sice dalo předpokládat, že většina voličů se rozhodne pro prezidenta, ale nebylo jisté, jak výrazná tato většina bude. V případě těsného vítězství by byl Jelcinův manévrovací prostor postatně omezen, ale důvěru mu nakonec vyslovilo cca 58,1% hlasujících. Opozice si chtěla pojistit předpokládané vítězství především druhou otázkou, týkající se souhlasu se sociálně ekonomickými reformami. Prognózy počítaly spíše s tím, že zubožení obyvatelé Ruska se vysloví ostře protireformně, ale skutečný výsledek vyzněl zhruba 52,88% pro reformy.Problém spočíval ve formulaci otázek. Například druhá otázka se sugestivně táže, zda voliči "souhlasí s průběhem…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte