Slovensko nemůže být prioritou české zahraniční politiky
 

Slovensko nemůže být prioritou české zahraniční politiky

Rozpad Rakousko-Uherska přinesl paradoxně národní stát Rakušanům a většina problémů monarchie zůstala Čechům. Rozpad Československa přináší národní stát Čechům, ale na Slovensku přetrvává napětí s maďarskou menšinou, které se nikdo neptal na její vůli žít ve Slovenském státě, stejně jako se svého času nikdo neptal na mínění německé menšiny v případě založení státu československého. Je tady ovšem jeden podstatný rozdíl: Vznik Československa byl garantován vůlí vítězných velmocí, vznik Slovenska nikoliv.

Po skončení první světové války formuloval tehdejší americký prezident Woodrow Wilson tezi o sebeurčení národů. Dnes se ukazuje, že tento princip ve změněném světě vede k nesmírným obtížím: V současnosti existuje na 3.000 národů, které se chtějí osamostatnit a žít ve svém národním státě. Pokud by jim mělo být vyhověno, znamenalo by to nutnost přesídlit asi miliardu lidí. V posledních 40 letech vzniklo víc než 100 nových států, z toho 21 za poslední dva roky. Mnohým z těchto zemí přitom chybějí základní předpoklady pro jejich existenci: Nedokáží své obyvatele z vlastních zdrojů uživit, zajistit jim bezpečnost a stávají se neúnosným břemenem, jakož i bezpečnostním rizikem pro ostatní státy. Volba státní samostatnosti totiž v sobě nese vážné riziko zániku a je pozoruhodné, že v žádném z nových států se nevedou úvahy tímto směrem. Touha po vlastní židličce v Evropském společenství, ani touha po vlastní…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte