Z prvních amerických voleb od skončení studené války vzešli dva nečekaní vítězové. Konzervativnímu komentátorovi Patu Buchananovi dalo v New Hampshire 40% republikánů přednost před úřadujícím prezidentem Georgem Bushem. V Demokratické straně porazil zase bývalý senátor za Massachusetts a vítěz nad rakovinou Tsongas arkansaského guvernéra Billa Clintona poměrem 34 ku 26 procentům hlasů.

Demokratický outsider Tsongas

Když se naprosto neznámý Tsongas přihlásil loni na podzim jako první do demokratických primárek, jevila se jeho kandidatura jako výstřednost v očích těch blahosklonnějších, jako bláznovství v očích realistů a jako urážka prezidentských aspirací demokratů v očích vedení strany. Tsongas oznámil svou kandidaturu v době, kdy vrcholila Bushova popularita, a zpočátku si ani on sám nedělal žádné naděje na vítězství. Ale na obzoru nebyl žádný jiný kandidát a těm, kteří ho byli ochotni vyslechnout bez úsměšků, tvrdil, že kandiduje jen proto, aby svou strategií hospodářské obnovy, spočívající v podpoře podnikatelů a vyspělých průmyslových odvětví, především elektroniky, dopomohl ke zvolení nadějnějším kandidátům, jako je Mario Cuomo. Jeho strategii je obtížné zařadit do nějakého jednoduchého schématu pravice a levice. Spojuje v sobě opatření na podporu podnikání, jako je snížení daně z kapitálového výnosu, tradičně spojovaná s republikány, s doleva inklinující snahou o větší roli…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte