„Teď, po zveřejnění hospodářského programu vlády, mohu potvrdit, že jsem podal demisi,“ prohlásil v pondělí 17.února ministr financí Karol Lutkowski. Už tři dny kroužily zvěsti o jeho odstoupení. Odchod tohoto blízkého spolupracovníka bývalého ministra financí a symbolu hospodářské reformy Balcerowicze je jen špičkou ledovce. Ministerstvo financí pomalu opouštějí všichni Balcerowiczovi muži, kteří se po dva roky snažili dát financím novou tvář, s novým ministrem odstoupili snad i všichni jeho náměstci.

Zbrzdit nezaměstnanost, zvýšit inflaci

Premiér ihned jmenoval nového ministra, Jerzeho Zdrzalka, který byl dosud finančním náměstkem ministra stavebnictví. Doporučil jej odcházející Lutkowski, jeho dosavadním nadřízeným byl Adam Glapinski z Dohody středu, ekonom číslo dvě této strany. Z tohoto titulu je i spoluautorem jejího ekonomického programu, který se od minulého pondělí stal oficiálním programem vlády. Ekonomickým leadrem Dohody je Jerzy Eysymont, šéf Ústředního plánovacího úřadu.

Právě tento program se stal jablkem sváru, těžko však o něm podrobně mluvit, je znám zatím jen v hrubých rysech. Jisté je, že chce zbrzdit růst nezaměstnanosti a podnítit investice. Jak? Zvětšením množství peněz na trhu. Měly by se tu octnout pomocí zvláštního úvěrového systému, jehož podrobnosti ovšem ještě nejsou známy.

Vláda zároveň počítá s výrazným…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte