Český stát

P.F.1993 

„Malé národy přednášely svoje nároky a bylo to zdlouhavé. Podle amerických zpráv, Dmowski, předkládaje případ Polska, začal ve čtrnáctém století v jedenáct hodin dopoledne a dospěl k roku 1919 ve čtyři odpoledne. Druhého dne přišel Beneš s návrhy Čechů. Začal o století dříve a skončil o hodinu později.“(Upton Sinclair: Konec světa)

Georges Steiner si v souvislosti s holocaustem položil otázku: Byl holocaust vybočením z tradice evropského humanismu, anebo naopak představoval uskutečnění tendence, kterou v sobě evropský humanismus implicitně obsahuje?Historie se nám vrací překvapivou rychlostí a s ní i všechny můry, které jsme pokládali za zažehnané. Lokální válka v Evropě je opět možná a jako řešení etnických konfliktů dokonce pravděpodobná. Desítky tisíc muslimských žen, programově znásilněných srbskou soldateskou, aby porodily „srbské“ děti, obohatily katalog evropských zvěrstev, který se zdál už úplný. V souvislosti s jugoslávským střetem už odborníci dávno nemluví o řešení, ale pouze o řízení konfliktu. Všeobecně se čeká jeho vpád do Kosova a Makedonie.V zemích Maghrebu má být na začátku příštího tisíciletí sto deset miliónů lidí, kteří se tam nebudou moci uživit. Stěhování národů třetího světa do Evropy už začalo. Španělský premiér Gonzales řekl, že chápe každého, kdo prchá z Afriky: „Na jeho místě bych udělal totéž.“ Toto lidské pochopení však španělské vládě nebrání ani ve stavbě internačních táborů pro uprchlíky, ani…

v52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte