Někteří českoslovenští politici zastávají názor, že pro nás by byla lepší individuální cesta než spolupráce visegrádských států. Jak se na tento problém dívá maďarská diplomacie?

Někdy můžeme jít spolu, ale některé případy samozřejmě nevyžadují společné úsilí. Důležité je, aby tyto tři státy shromáždily a využily všechny zkušenosti, které individuálně získaly v průběhu společné cesty. Jako příklad mohu uvést země Beneluxu. Tato spolupráce fungovala tak dobře, že vytvořila základy pro západoevropskou integraci. Máme příležitost se učit. Ale nejenom my: shrnutí zkušeností těchto zemí je důležité i pro pobaltské republiky, které mají společné zájmy, ale jejich vzájemná spolupráce je mnohem horší než mezi státy visegrádské trojky.

Význam naší spolupráce dokládá i skutečnost, že na jednání ve Washingtonu, která se týkala organizování pomoci zemím bývalého Sovětského svazu, bylo společné vystoupení Československa, Polska a Maďarska - zvlášť ze strany USA - mimořádně vřele vítané. Taková koordinace pomůže uskutečnit trojúhelníkový obchod: Západ vyveze do SNS naše zboží. Bohužel, nejsme v takové situaci, abychom mohli na delší dobu úvěrovat bývalé svazové republiky. Navíc tyto země dluží jenom Maďarsku na dvě miliardy dolarů.

Jsou ovšem oblasti, kde vzájemná spolupráce spočívá nanejvýš v sympatiích, s nimiž se díváme na úsilí jednotlivých států. Je jasné, že Maďarsko nemůže mluvit do toho, jak má Československo vyřešit své problémy, mám na mysli potíže…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte