Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Zahraničí

Zločiny nesmějí být zapomenuty

Zločiny nesmějí být zapomenuty

říká rok po pádu Vukovaru jeho obránce MILE DEDAKOVIČ

Někdejší organizátor obrany Vukovaru podplukovník MILE DEDAKOVIČ, zvaný Jestřáb, je dnes v Chorvatsku z oficiální strany zcela přehlížen. Pro veřejnost i mnoho příslušníků armády však zůstává autoritou a jedním z hrdinů. Brzy po pádu Vukovaru byl obviněn ze zpronevěry astronomické částky německých marek, určených vládou na obranu města, což mělo být jednou z příčin porážky (viz Respekt 7/92), a z podpory terorismu, což souvisí s jednotkami HOS, jejichž vznik se pojí s obranou Vukovaru. Jméno Dedakovič se obvykle spojuje i s krajně pravicovou Chorvatskou stranou práva, jejíž představitelé jsou nyní obžalováni z podpory terorismu spolu s ním, ale není to zcela přesné. Jestřáb je člověk, který vždy a za všech okolností kráčí vlastní cestou.

V jakém stavu je soudní jednání s vámi?První obžaloba, že jsem zcizil peníze, se táhne už řadu měsíců. Co se týče druhé, tedy že jsem terorista, to je obvinění, které bylo proti mně vzneseno už loni v listopadu a tehdy také zamítnuto. Mne osobně tyto záležitosti nijak netíží, svědomí mám čisté a dobré spaní mi to rozhodně nekazí. I můj obhájce se diví, že vše beru tak klidně.

Politická kariéra mne nezajímá

Dva vaši někdejší protivníci - Goran Hadžič a Života Panič - získali vysoké funkce. Hadžič je prezidentem tzv. Krajiny, Panič náčelníkem generálního štábu Jugoslávské armády (JA). Proč je vaše postavení na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].