Odposlech poslance Bendy

„Destabilizace politického života“

Předseda Sněmovny lidu Federálního shromáždění Václav Benda se domnívá, že by čs. tajné služby „mohly hluboce ohrozit a destabilizovat politický život“. Svou domněnku opírá o přesvědčení, že jsou vedeny tajné operace proti lídrům Křesťansko demokratické strany: odposlech jeho bytu a telefonu prý neskončily v listopadu 1989, ale trvají dodnes.

Štěnice v pracovně

Důkazy, kterými předseda Sněmovny lidu dokládá svá tvrzení, jsou velmi chatrné. "Mé podezření vyplynulo z toho, že odposlech z mého bytu byl, po několikaletých urgencích, odstraněn teprve minulý měsíc. Dostavila se oficiální kontrola z FMV, která vymontovala štěnici z mé pracovny. Ale odborníci, kteří analyzovali předlistopadové estébácké záznamy z našeho bytu tvrdí, že tam musely být štěnice dvě. Dejme tomu, že nemají pravdu, ale ty tři roky jsem měl doma odposlech - i když byl prý odpojen. Mám také podezření, že mi odposlouchávají telefon. Prokuratuře jsem to zdůvodnil tím, že v něm při hovorech haraší."Odborníci možnost, že byla v Bendově bytě použitelná štěnice ještě po listopadu 1989 vylučují. Zařízení bylo instalováno pod omítkou a jeho baterie měla životnost šest měsíců. Drát u tohoto typu bývá od štěnice sveden do tzv. retranslační stanice, která musí být umístěna do vzdálenosti deseti metrů a odtud přes telefonní drát do centrály odposlechů - ale ta byla zrušena.

Kousek zazděného kovu

Ředitel…

v48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2877

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte