Umění měnové politiky

Rozhovor s místopředsedou vlády a ministrem financí ČR IVANEM KOČÁRNÍKEM

Naši špičkoví ekonomové ze stran vládní koalice se již několik měsíců soustřeďují na složité problémy plynoucí ze zániku federace, majetkovým vyrovnáním počínaje a měnovou odlukou konče. Jak se to vše promítá do ekonomické reformy? A především: nezpožďuje se reforma?V první řadě nemáte zcela pravdu, že bychom řešili pouze otázky dělení, ale samozřejmě se jimi zabývat musíme a pracujeme na nich velmi intenzívně. V tomto smyslu nás státoprávní situace od řešení konkrétních úkolů reformy skutečně poněkud odvádí.Reforma ale drží své tempo, přičemž toto „své“ je určeno řadou okolností. Vládní ekonomové totiž nepůsobí ve vzduchoprázdnu. Nějaký ideální, od stolu narýsovaný jízdní řád ekonomických změn by byl nepochybně rychlejší - ale zároveň nereálný a neprůjezdný.Na druhé straně je třeba vidět, co vše se za pouhé tři roky od listopadu 1989 změnilo. Platí bez jakékoliv nadsázky, že v Československu reformní změny probíhají nejrychleji ze všech postkomunistických zemí a že také dosahujeme nejlepších výsledků, měřeno základními ekonomickými veličinami, kupříkladu mírou inflace. Tato lichotivá hodnocení přitom nevyslovuje naše ministerstvo financí nebo vláda, ale nejrůznější mezinárodní instituce, například Vídeňský ústav pro mezinárodní hospodářský rozvoj, Světová banka nebo Mezinárodní měnový fond a další.

Rakovina platební neschopnosti

Co ale soudíte…

v47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte