Hrozby a naděje

Lepší hůř a včas než dobře, ale pozdě, říká prof.Leszek Balcerowicz

Většině z nás přirozeně velmi záleží na demokracii, a právě proto bychom ji neměli příliš idealizovat. Musíme si uvědomit její slabost, zvlášť v perspektivě toho, jaký má vliv na způsob přechodu k tomu pro ekonomiku nejdůležitějšímu, tedy ke kapitalismu. Existují tu totiž jistá nesporná nebezpečí, zvlášť je-li demokracie nestabilní, roztěkaná, slabá. Vidím čtyři hlavní hrozby, které demokracie přináší procesu přechodu ke kapitalismu.

Demokracie jako ohrožující element

Za prvé je to hrozba, že bude zbrzděna privatizace, která je vděčným objektem demagogů. Zastánce privatizace lze vždy obvinit z rozprodávání rodinného stříbra nebo z prodeje za babku, kterým se neprávem obohatil kupec. Všude, kde probíhala, docházelo ke konfliktům; musí přijít většinová vláda, jako ve Velké Británii, a realizovat ji navzdory útokům opozice.Druhá hrozba souvisí s problémem státního rozpočtu. Obecně je pro demokracii typické, že nemá ráda nepopulární opatření. Masová demokracie se totiž odvolává na masového voliče, který se obvykle nepříliš vyzná v dané problematice a lze mu tedy snadno namluvit, že jde o jeho dobro, byť by takové jednání mělo přímou cestou vést k dotisku peněz. Když se rozhlédneme po světě, vidíme, že téměř všechny demokracie mají problémy s rozpočtem. Zvlášť se to projevuje v demokraciích slabých (velký počet politických stran, koalicí atd.). Příkladem je…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte