Hlavně neztratit nervy

Státoprávní hra s černými figurami

Slovenská reprezentace vzešlá z voleb '92 se rozhodla vytvořit vlastní stát a vynutila si demontáž federace. Střety a vyjednávání vítězných stran ODS a HZDS, na nichž je zcela závislá funkce federálních institucí, proto ministr Zieleniec přirovnal k šachové hře, kde bílý má výhodu iniciativy.Oba partneři se k přiděleným rolím rádi hlásí. Premiér Mečiar z osobních i politických důvodů potřebuje své hnutí představovat jako dějinotvornou sílu a premiér Klaus naopak dobře ví, že aktivismus by mu u české veřejnosti, která je vývojem zaskočena, mohl velmi uškodit.Konečným smyslem těchto státoprávních „šachů“ však nemůže být porážka protivníka. Zde je přirovnání nebezpečně zavádějící. Na téhle hře se nedá vydělat. Každá jednostranná výhra je jen dočasná a rychle se mění v prohru.

Soudcem je čas

Pravidla hry pro rozpad státu neexistují, protože žádný stát nesmí připouštět chronické pochybnosti o své trvanlivosti. Samotný proces je tedy v nejlepším případě spojením spontánních egoistických rozhodnutí i formálních dohod a pololegálních právních kroků, které po činu zpětně ospravedlňují to, co se stalo. Návaly rozhořčení, hysterie, zloby a malověrnosti netrpí jenom ti, kteří se až do poslední chvíle ztotožňují s umírajícím a dramaty zmítaným útvarem. Do rizik s neodhadnutelnými ztrátami a zisky jsou vtaženi všichni. Každý konflikt neomezený předem dojednanými regulemi se musí odvolávat na…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte