Dobré dílo

Vydavatel Josef Florian

JOSEF FLORIAN se narodil 9.února 1873 ve Staré Říši, kde také 29.prosince 1941 zemřel. Maturoval na gymnáziu v Telči a po studiích v Praze na technice a na filozofické fakultě začal vyučovat přírodopis na reálce v Náchodě, odkud v r.1900 odešel. Naprosto nesouhlasil s povahou zavedeného školského systému a svých jedenáct dětí neposílal do školy, ale vychovával je sám s manželkou. Od r.1903 do své smrti vydal celek 405 svazků: 254 knižní publikace (často značného rozsahu), 11 svazků sborníků, 20 výtvarných edic a 13 svazků tzv. Pramenů. V edičních řadách, které koncipoval a vydával, usiloval obsáhnout všechny vědní obory a vytvořit syntézu „pravého poznání“, jakousi univerzální „studnici vědění“. Jeho vydavatelství nikdy nebylo výdělečné, Florianovi žili vždy na pokraji bídy - a přitom se ve Staré Říši uskutečnil jeden z největších edičních počinů historie české kultury.

Výstavou Josef Florian: Dobré dílo, jež byla zahájena 1.října 1992 v Galerii Roudnice nad Labem a potrvá do 13.prosince 1992, se padesát let po smrti konečně dostává satisfakce muži, jehož význam pro rozvoj moderní české kultury stále čeká na nestranné a všestranné zhodnocení.Pokud dnes v českém obecně kulturním povědomí jméno Josefa Floriana někomu něco říká, obávám se, že informace i těch šťastnějších bývá zkreslená nebo přinejmenším filtrovaná prostředkujícími zdroji sporné věrohodnosti i kvality. Na jedné straně bývá Florian prezentován jako…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte