Klidný rozchod se stává iluzí

Mečiarův kabinet odvolal schůzku s českou vládou

Minulé úterý slovenský premiér předčasně opustil jednání Rady obrany státu a odešel na schůzku s českou opozicí. O tři dny později Federální shromáždění neschválilo zákon o způsobech zániku federace. Po třech měsících tak skončila spolupráce vítězů voleb na demontáži česko-slovenské federace. Naděje na uklidnění zmizela definitivně o víkendu: slovenská vláda odřekla účast na plánovaném jednání s Klausovým kabinetem.

Znovu česko-slovenská unie

Na poslední schůzce ODS a HZDS koncem srpna v Brně se obě delegace dohodly, že se znovu sejdou těsně před hlasováním FS, aby domluvily detaily společného postupu. Nestalo se. ODS nejprve odmítla slovenský požadavek, aby vlastnímu zániku ČSFR předcházel zákon o dělení majetku, a na pokyn svého předsedy i návrh sociálních demokratů, kteří byli ochotni výměnou za ratifikační referendum vládní návrh podpořit. Vedení strany se zřejmě spoléhalo, že zákon projde alespoň ve Sněmovně lidu a sporné otázky vyřeší dohadovací řízení, ve kterém by pravice měla kam ustoupit.Riskantní manévr nevyšel. Poslanec Pavol Kubičár (KDH), který slíbil hlasovat pro, se na poslední chvíli zdržel a zákon parlamentem neprošel. Vzápětí opozice spolu s HZDS naopak schválila vytvoření komise pro transformaci čs.federace v unii.Z čistě technického hlediska by čtvrteční odmítnutí zákona o způsobech zániku federace nebylo nepřekonatelným problémem.…

v40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte