„To, co teď připravujeme, se bude podobat válce“

Třiadvacetiletý anarchista Petr Bergmann ví, o čem mluví. Policie si musí uvědomit, jak silný hnutí jsme. To, že několik desítek lidí přijde protestovat proti McDonald's, je jen maličkost.

Jaké akce připravujete?To ti nemůžu říct. Ale představ si třeba, že za jednu noc obrátíme všechny popelnice. To ty jejich zelený mozečky nebudou naprosto schopný pochopit. Oni se zabývají ptákovinama. Pro ně je úspěch, když zatknou dvě stě lidí, protože se tím pak můžou chlubit.Spolupracujete nějak s holešovickým squatem?Ne. A podle mého, čím dřív ten barák skončí, tím líp. Jestli se někdy dostaneme do situace, kdy squating bude sociální nutnost a bude potřeba podpory veřejného mínění, tak lidé řeknou: „Jó, to už tady jednou bylo, v Holešovicích, tak to ne.“ Ty lidi mají kde bydlet, a když je policie z domu vyžene, tak můžou jít spát k mámě. Někteří tam jsou jen proto, aby se mohli poprat s policií nebo se skinheads. Pro jiné je to jen ubytovna. Stalo se z toho místo, kam někdo jde, když se nemá kde vyspat s holkou. To prostě není squat. A už vůbec ne sguat politický.Takže myslíš, že komuna v Sochorově ulici už dlouho nevydrží?Jediná možnost, jak takový dům udržet, je vytvořit v něm něco fungujícího, co nepřináší užitek jenom jeho obyvatelům. Na tom ale mohli pracovat už od chvíle, kdy dům obsadili. Neudělali nic. Dostali šanci a nevyužili ji. Tak by to měli zabalit.Se jménem Petra Bergmanna je spojena především…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte