Obraz i znamení

Čínská kaligrafie

Výrazové kvality písma zaznamenali všude. V Evropě se individuální rukopis záhy stal předmětem rozborů, vycházejících z předpokladu, že rukopis je grafickou obdobou psychofyzického ustrojení pisatele: první „grafologický“ spis boloňského lékaře profesora Camilla Balda vyšel v roce 1622. Tyto rozbory ovšem písmo pojímaly jako činnost povýtce mechanickou, či aspoň reflektivní, netvořivou, což se projevovalo i tím, že v odchylkách od normy, považovaných za signifikantní, sledovaly především odchylky opakované, frekvenčně nápadné a přitom podvědomé.Číňané naproti tomu ze stejného zjištění vyvodili inspiraci k záměrné písařské expresi. Individuální písařské výkony a v nich se tvořící rukopisy dávno před námi pochopili ne jako bezděčné projevy psychofyzických automatismů, ale jako záměrný a tvořivý výraz osobnosti písaře, tvůrce. Záhy ustavili kaligrafii jako plnoprávný umělecký obor, jenž je s to v nejčistších znakových formách vyjádřit pocity, city a ideje člověka v jeho jedinečném, neopakovatelném vztahu ke světu.

Magie tvaru

Dvě úspěšné pražské výstavy japonských kaligrafů - ve Valdštejnské jízdárně v roce 1987 a v Mánesu v roce 1991 - prokázaly, že náš divák kaligrafii přijal a že ji ocení, jakkoli se jazyková bariéra zdála být těžkým handicapem. Handicap se však ukázal překonatelný a vlastně nedůležitý. Evropské výtvarné cítění prošlo vlastní zkušeností znakových umění poetismu a surrealismu a stalo se…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte