Obrana přirozenosti

(glosář)

Truchlivým předobrazem pro ty, kdo dnes chtějí trochu předčasně parcelovat federální média na dva národní monology, je vysílací schizofrenie rozhlasové stanice Československo: v podvečer a brzy ráno vysílá převážně v duchu občanského principu (Radiofórum) a tentýž den večer v publicistickém Dopoledni z Bratislavy uslyšíte hlasy jakoby z jiné planety, rotující v uzavřených kruzích principu nic-než-národního.

„Ekologické“ Gabčíkovo

Například v takovém dopoledni z 13.8. jsme se nejprve dozvěděli o slovenské menšině v srbské Vojvodině a jejích vřelých vztazích s nacionálně socialistickou vládou Slobodana Miloševiče, která je, považte, milí posluchači, tak humánní, že snad jako jediná v Evropě má „ministerstvo pro národnostní menšiny“. O nějakou hodinu později jsme se zase dozvěděli, že Gabčíkovo je vysoce ekologická stavba, šetřící podunajskou faunu i flóru, a teprve na druhém místě i stavba ekonomická. Vyplatí se prý - díky zlým Maďarům, kteří jsou snad prodlouženou rukou RVHP, nebo jim jde o revizi hranic? - sice až za mnoho let, ale bude to stát za to. Nacionální matematikové zapomněli zakalkulovat hodnotu zničených lužních lesů a reálné ohrožení největší zásobárny vody ve střední Evropě; kdybych měl tu moc, nařídil bych jim bezplatnou exkursi po gigantických nížinných stavbách stalinského socialismu v bývalém SSSR, jichž je Gabčíkovo pohrobkem: snad by je zbahnělé, zanesené turbíny, zničené hráze a měsíční…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte