Stádo slonů v porcelánu

Nešťastný začátek slovenské zahraniční politiky

Protagonisté slovenského režimu dnes vytvářejí velkou mystifikaci „obrazu Slovenska ve světě“. Základní teze je jednoduchá: negativní dojem ze současného vývoje na Slovensku nezpůsobili nacionalističtí politikové a fašizující novináři, ale lidé, kteří si dovolili na tuto skutečnost poukázat. Oponentům režimu hrozí nebezpečí, že se nechají zatáhnout do boje o tuto tezi a že se ji budou snažit vyvrátit. Zahraniční politika je mnohem větší problém než „obraz Slovenska ve světě“. Noví slovenští vládci dosud nedefinovali státní zájmy vznikajícího celku. Nezaujaté pozorování vyvolává obavy, že sami netuší, jaké zájmy by to měly být.

Maďarský útok se nekonal

Slovenská politika se bude muset od začátku vymezovat především vůči Čechám a Maďarsku. A právě maďarská otázka bude nepochybně v nejbližších desetiletích jejím zkušebním kamenem. Jako první se každému vybaví problém slovensko-maďarských hranic, ale i zde jsou linie narýsované mnohem složitěji. Maďarská politika (v případě, že se udrží její dnešní umírněný kurs) bude postupovat podle základního algoritmu: reflektování otázky lidských a občanských práv, především důsledné respektování práv menšin. Dobrou ukázkou politické vyspělosti maďarské menšiny na Slovensku a logické koordinace jejích kroků s kroky Budapešti může být požadavek širší samosprávy ( několikrát označované i slovem autonomie) a jeho faktická podpora ze…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte